Zdieľaj

Ako detoxikovať telo – Proces detoxikácie je overený stáročiami a kultúrami po celom svete, podporený  ayurvédskou a čínskou medicínou. Spája sa s odpočinkom a čistením tela, jeho výživou smerom zvnútra von. Detoxikáciou z tela odstránite toxíny, dodáte mu zdravé živiny a pomôže vám chrániť sa pred chorobami, naštartovať imunitu, obnovuje schopnosť udržať si optimálne zdravie.

 

Na akom princípe funguje detoxikácia?

V základnom význame znamená očistenie krvi. Toxíny sa v tele sústreďujú predovšetkým v pečeni. Taktiež v obličkách, črevách, pľúcach, lymfatickom systéme a v pokožke. Ak však v tele a týchto systémoch nefunguje všetko správne, dochádza k hromadeniu škodlivín a časom i k zhoršeniu zdravotného stavu.

Správne nastavený detoxikačný program

  • poskytne zaťaženým orgánom odpočinok prostredníctvom pôstu;
  • stimuluje pečeň, črevá, obličky a pokožku k odstraňovaniu toxínov z tela efektívnym spôsobom;
  • zlepšuje cirkuláciu krvi;
  • zásobuje telo zdravými živinami.

 

“Detoxikácia musí fungovať, pretože rieši potreby jednotlivých buniek. A práve tieto bunky sú základnými jednotkami ľudského tela.”. Peter Bennett, N.D., spoluautor knihy Sedemdňový detoxikačný zázrak.

Ako zistiť, že vaše telo potrebuje detoxikáciu?

Každý by mal svoje telo podrobiť detoxikácii aspoň raz ročne. Výnimkou sú tehotné a dojčiace ženy, deti a ľudia trpiaci chronickými ochoreniami, rakovinou, tuberkulózou. V prípade pochybností je dôležité poradiť sa so svojím lekárom a zvážiť nielen prínosy, ale aj riziká detoxikácie – všetko vzhľadom na váš aktuálny zdravotný stav.

V dnešnej dobe, kedy je strava i prostredie zamorené rôznymi škodlivými látkami, sa detoxikácia javí ako dôležitá súčasť očisty ľudského tela.

 

Detoxikácia môže pomôcť pri odstránení komplikácií ako sú:

  • nevysvetliteľná únava
  • pomalé trávenie, tráviace ťažkosti, nadúvanie
  • podráždená pokožka
  • alergie
  • menštruačné problémy
  • opuchnuté oči a vačky pod očami
  • psychická nepohoda

 

Ako začať detox?

Prvý, základný krok – prestaňte telo zásobiť toxínmi. Obmedzte alkohol, kávu, rafinovaný (biely) cukor a nasýtené tuky, ktoré sú hlavnými aktérmi pri poškodzovaní vášho organizmu. Taktiež sa pokúste eliminovať tie kozmetické prípravky a čistiace prostriedky v domácnosti, ktoré sú založené na chemickej báze a nahraďte ich prírodnými alternatívami.

Ďalší dôležitý krok na ceste k zdraviu – zbavte sa stresu. Ak ste v strese, telo začne produkovať stresové hormóny, ktoré v určitom „zdravom“ množstve nie sú škodlivé (tzv. adrenalínový príliv pri športe). Vo veľkom množstve, pod vplyvom stresujúceho spôsobu života, však začnú produkovať toxíny, ktoré spomaľujú detoxikačné enzýmy osídľujúce pečeň. Jóga, Qigong cvičenie a meditácia sú jednoduché a účinné spôsoby, ako zmierniť stres tým, že obnovíte svoje fyzické a duševné reakcie na nevyhnutné stresové situácie, ktoré život prináša.

TIP !
BLENDEA – najlepší prípravok na detoxikáciu – RECENZIA TU !

Ktorý detoxikačný program je pre vás ten správny?

Existuje veľa detoxikačných programov, postupov a receptov. Nedá sa presne napísať, ktorý je jediný správny, všetko totiž záleží od vašich individuálnych potrieb. Veľa týchto programov sa drží 7-dňového harmonogramu, pretože práve toľko dní trvá krvi, kým sa očistí. Podľa P. Benetta detoxikačný program začína dvoma dňami pôstu na tekutinách, kedy sa musíte vyhnúť akejkoľvek tuhej strave. Nasleduje 5 dní so starostlivo naplánovanou detoxikačnou diétou, ktorej hlavným cieľom je dovoliť zažívaciemu ústrojenstvu si oddýchnuť. Zbaviť sa toxínov pomáhajú aj známe 3-7 dňové džúsové pôsty, počas ktorých pijete iba džúsy/smoothie z čerstvého ovocia alebo zeleniny a čistú vodu. I v tomto prípade platí, že skôr, ako sa do detoxu pustíte, musíte si túto problematiku naštudovať, zistiť možnosti, vybrať to najvhodnejšie pre vás a počas detoxikácie starostlivo sledovať reakcie svojho organizmu.

Okrem prepracovaných detoxikačných programov však existujú aj spôsoby ako si svoje telo a zdravie udržať v dobrom stave a to tak, že si osvojíte zopár spôsobov, ktoré môžete praktizovať pravidelne a ktoré sú súčasťou zdravého životného štýlu.

 

10 spôsobov ako detoxikovať telo na pravidelnej báze.

  1. Jedzte veľa vlákniny, vrátane hnedej ryže a ekologicky pestovaného ovocia a zeleniny. Repa, reďkovka, artičoky, kapusta, brokolica, spirulina, chlorella a morské riasy sú vynikajúce detoxikačné potraviny.
  2. Očistite a chráňte pečeň užívaním byliniek ako koreň púpavy a lopúch, pite zelený čaj.
  3. Užívajte vitamín C, ktorý pomáha telu pri produkcii glutatiónu – je to esenciálna zložka pečene, ktorá odstraňuje toxíny.
  4. Vypite aspoň 2 litre čistej vody denne.
  5. Dýchajte zhlboka a nacvičte si techniku správneho dýchania. Umožníte tak kyslíku, aby cirkuloval hlbšie do bunkových štruktúr.
  6. Potlačte stres zvýraznením prežívania pozitívnych emócií.
  7. Praktizujte hydroterapiu. Púšťajte si horúcu vodu na chrbát po dobu 5 minút. Potom nasleduje 30 sekúnd so studenou vodou. Zopakujte to 3 krát a ľahnite si odpočívať do postele na 30 minút.
  8. Nájdite si čas na saunu. Telo sa tak cez pokožku a dýchanie zbaví škodlivín.
  9. Zbavujte svoju pokožku nánosov odumretých buniek pravidelným čistením a peelingom. Vyskúšajte i detoxikáciu cez chodidlá nôh. Budete prekvapení, koľko toxínov sa vo vašom tele skrýva.
  10. Najdôležitejšou metódou detoxikácie je cvičenie. Venujte sa jóge, bojovým umeniam, Qigong cvičeniu alebo hoci aj cvičeniu so švihadlom. Vždy aspoň hodinu denne. Zmiernite tak účinky stresu na organizmus, vyplavia sa škodliviny, upraví sa tep, pri správnom dýchaní sa okysličia aj hlboké vnútorné štruktúry orgánov.

Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétny detoxikačný postup, konzultujte ho so svojím lekárom. Predovšetkým, ak sa chystáte požívať látky (potraviny, bylinky), s ktorými nemáte skúsenosť alebo ak si nie ste istý, či vám to váš zdravotný stav dovoľuje.

Informácie uvedené v tomto článku slúžia na vzdelávacie účely, nie sú náhradou za lekárske poradenstvo.

FAQ

Ovplyvňuje stres množstvo toxínov v mojom tele?

Bohužiaľ áno. Stres je fyziologická reakcia tela na podnety, a keď pretrváva dlho, môže sa umiestniť do určitých tkanív tela. V dôsledku napätia sú potom konkrétne tkanivá oslabené a tým sa znižujú aj obranné mechanizmy a ľahšie sa do nich dostanú toxíny či infekcie. Našťastie aj toto sa dá pomocou metóda C.I.C. postupne zvládnuť a odstrániť.

...

Žiadne komentáre