Zdieľaj
ako mať krásnu pokožku

Ako získať krásnu pleť – Ako dlho trvalo, kým ste našli ten správny postup alebo kozmetiku, ktorá vašej pokožke sadla?

Zrejme ste na vlastnej koži vyskúšali všetko to, čo odporučila kamarátka, kolegyňa a pod vplyvom reklamy ste nakúpili viacero krémov, ktoré čestne zapadajú prachom na poličke. Isto chvíľu trvalo, kým ste objavili tie správne ťahy, ktoré na váš typ pokožky fungujú.

Prečítajte si naše dobre mienené rady z kategórie starostlivosti o pokožku. Prevláda totiž viacero mylných názorov, preto vám snáď trochu priblížime, ako to v skutočnosti je.

Teplá alebo studená voda?

Umývanie tváre čistou vodou je súčasťou dennej rutiny. Myslíte, že teplá voda póry otvára a naopak – studená ich zatvára? Nie je to úplne tak. Otvorenie pórov ešte nezaručí to, že zabránime, aby sa v nich zachytili nečistoty. Jednoznačné však je, že týmto otvorením pokožka stratí časť svojej prirodzenej vlhkosti. Ak si budete pravidelne umývať tvár teplou až horúcou vodou, onedlho sa aj z normálneho typu pleti stane pleť suchá so začervenanými, svrbiacimi a šúpajúcimi sa miestami. Platí to nielen pre oblasť tváre, ale aj pre celé telo. A hoci obľubujete horúcu sprchu alebo kúpeľ, určite by sa zvýšila aj spotreba hydratačných prípravkov. Ideálne je, ak si tvár umyjete vodou rovnakej teploty, ako má okolité prostredie, stačí 1-2 krát denne. Vyhnete sa nielen poškodeniu pokožky, ale aj zvýšenej tvorbe mazu.

Olej na tvár? Nezmysel?

Nie dávno preletela medzi ženami módna vlna olejovania pokožky. Hitom sa stal kokosový, olivový, ale aj mandľový olej. Čo môže byť výsledkom tejto procedúry? Veď muselo byť všetko mastné a lesklé! Už naše staré mamy používali na udržanie sviežej a vláčnej pokožky bez výrazných vrások rôzne prírodné oleje, niekedy dokonca aj masť. Po tom, ako pleť očistíte od zbytkov makeupu (alebo po peelingu) a jemne osušíte čistým uterákom, vmasírujte krúživými pohybmi malé množstvo vybraného rastlinného oleja do vašej pokožky. Spomínané oleje majú vynikajúce hydratačné vlastnosti a do pokožky vsiaknu bez zanechania mastného filmu. Sú súčasťou veľkého množstva kozmetických prípravkov a medzi kupujúcimi vyhľadávané.

Veľa peelingu škodí.

ÁNO, je to pravda. Pokožka je najväčším orgánom ľudského tela a podieľa sa na prirodzenej detoxikácii organizmu – čo znamená, že aj cez ňu sa dostávajú z vášho tela von toxíny a škodliviny. Doslova častým drhnutím kože (mechanický peeling) sa ich však nezbavíte rýchlejšie. Cez mikropoškodenia a trhlinky vytvárate vstupnú bránu pre rôzne baktérie a škodliviny z prostredia. Pokožka sa medzi peelingami nestihla zregenerovať a ani obnoviť svoju prirodzenú bariéru a funkčnosť. Odstraňovaním prirodzeného mazu a vlhkosti prispejete k jej vysušovaniu. Odporúčaný interval opakovania mechanického peelingu je 1 krát za 1-2 týždne. Môžete však skúsiť prírodnú exfoliáciu – šetrnejší postup s využitím sily alfahydroxy kyselín. AHA kyseliny sa nachádzajú v ovocí a dokážu hĺbkovo vyčistiť pleť a šetrným spôsobom ju zbaviť odumretých kožných buniek. Navyše pôsobia antioxidačne, stimulujú tvorbu kolagénu (vyplnia sa vrásky), pleť je hladšia a pružnejšia. Ako na to? Rozmixujte zopár jahôd a masírujte pokožku, alebo to vyskúšajte s čerstvým mangom, ananásom. Ak máte alergiu na konkrétny typ ovocia, nepoužívajte ho ani na pleť.

Dôležité je to, čo jete.

Nie to, čím sa krémujete. Strava plná vitamínov, minerálov a živín, dostatok spánku, dostatok tekutín a pohybu sú základom vášho zdravia. Akýkoľvek nedostatok zo spomínaného sa vždy najskôr odzrkadlí na kvalite vašej pleti. Vaše dlhodobé problémy s pleťou môžu mať napríklad aj pôvod v zložení stravy (veľa cukru, skryté intolerancie a alergie). Žiadny hydratačný kozmetický produkt nebude fungovať, kým nebude mať i vaše telo zvnútra dostatok hydratácie. Telo, ktorému nedoprajete regeneráciu počas spánku, starne – a vy sa ráno zobudíte s výraznejšími vráskami.

Rešpektujte svoj typ pleti.

Dajte si záležať na výbere kozmetiky. Ak vám sedí denný hydratačný krém danej produktovej rady a značky, pravdepodobne bude pre vás vyhovujúci aj nočný krém, micelárna voda, čistiace mlieko a i ďalšie produkty tej istej značky. Neoplatí sa experimentovať a značky medzi sebou miešať.

Vyhýbajte sa extrémom.

Nadmerné slnenie škodí. Túto informáciu už dávno všetci viete. Dokonca aj to, že pokožka má v tomto prípade veľmi dobrú pamäť. Počas slnečných dní sa nezabúdajte chrániť prípravkom s dostatočne vysokým ochranným faktorom (SPF) a noste svetlé oblečenie z prírodných materiálov.

Žiadne dlhé kúpanie vo vani. Aj keď je vaňa plná horúcej vody po celom dní veľkým lákadlom, obmedzte čas pobytu v nej na maximálne 15 minút. Vaša pokožka inak stratí svoju prirodzenú vlhkosť a maz a začne sa vysušovať.

Opatrnosť pri holení. Vždy používajte produkty, ktoré uľahčujú sklz žiletky po pokožke. Jednorazovú žiletku skutočne po prvom použití vyhoďte, inak hrozí zapaľovanie korienkov, podráždená pokožka a bolestivé vyrážky. Chĺpky hoľte v smere ich rastu, nie v protismere – zabránite tak ich zhrubnutiu a zarastaniu do kože.

TIP !
Pozrite si najlepší kávový peeling – Chcem vedieť viac

Zbavte sa zlozvykov.

Stupňovaný stres a zlý životný štýl spúšťajú rôzne kožné problémy, napr. akné a ekzémy. Pre zdravý stav mysle si vo svojom každodennom plánovaní nastavujte limity, ktoré zvládnete, dôležité úlohy rozdeľte na čiastkové a tešte sa z každého, hoc aj malého úspechu. Každý deň si urobte čas na to, čo máte radi. Ak fajčíte – zabojujte s týmto zlozvykom. Fajčenie zužuje drobné krvné cievy a znižuje prietok krvi. Pokožke sa tak dostáva menej kyslíka a živín, čo prispieva k tvorbe vrások a pleť pôsobí staršie. Navyše dochádza k poškodeniu kolagénu a elastínu – pokožka stráca silu a pružnosť.

...

Žiadne komentáre