Obsah
- Testosterón: AKÉ SÚ JEHO ÚČINKY A VPLYV NA mužské telo?
- Testosterón – FUNKCIE A VPLYV
- Testosterón – ÚČINKY
- Nízka hladina testosterónu u mužov
- Príznaky nedostatku testosterónu:
- Príčiny nedostatku testosterónu
- Ako zvýšiť hladinu testosterónu?
- Ako si dramatického zníženia testosterónu všimnúť?
- Andropauza – mužský prechod a jeho príznaky
- Ako a prečo muži často (nie) rieši problémy spojené s andropauzy?
Testosterón: AKÉ SÚ JEHO ÚČINKY A VPLYV NA mužské telo?
Ide o mužský pohlavný hormón, ktorý je prirodzenou zložkou mužského tela. Jeho tvorbu zabezpečujú semenníky a čiastočne nadobličky. O jeho produkciu a vylučovanie sa stará zase iný hormón – luteinizačný, ktorý sa nachádza v adenohypofýze. Testosterón môžeme považovať za jeden zo základných rozdielov medzi mužom a ženou.
Testosterón – FUNKCIE A VPLYV
Ovplyvňuje a pôsobí na primárnu aj sekundárnu znaky muža ako veľkosť pohlavného orgánu, rast svalovej hmoty, zarastania pod. U mužov sa vyskytuje v malých množstvách aj estrogén. Rovnako je to s testosterónom u žien.
V posledných desaťročiach môžeme považovať za najväčší objav vzhľadom k funkcií a vplyvu testosterónu to, že neovyplvňuje len vzhľadové rysy muža, ale má zásadný vplyv aj na jeho myslenie.
Testosterón – ÚČINKY
Ako vyplýva z predchádzajúcej časti, muži sú vďaka testosterónu tým, čím naozaj sú. Môžete si prečítať tie najzásadnejšie zmeny, ktoré u nás dostatok tohto hormónu vyvoláva.
- rozdielne myslenie od žien
- viac logiky ale menej zdravého strachu
- veľkosť pohlavného orgánu
- zarastanie
- rast svalovej hmoty
- viac sily a fyzickej energie
- psychická pohoda
- sexuálna chuť a dominancie
- pevnejšia a dlhšia erekcie
- väčšia produkcia spermií
- menej závažných ochorení
Nízka hladina testosterónu u mužov
Testosterón je najdôležitejší mužský pohlavný hormón. Vzniká v semenníkoch v tzv. Leydigových bunkách. Menšie množstvo testosterónu vzniká tiež v nadobličkách. U mužov testosterón stimuluje rozvoj sekundárnych pohlavných znakov, ako sú zväčšenie penisu, tvorba telesného ochlpenia, rast svalov a zafarbenie hlasu v období puberty. Testosterón pôsobí na tvorbu spermií (spermatogenézu), reguluje sexuálnu aktivitu a tvorbu svalovej hmoty. V neskoršom veku jeho dostatočná hladina bráni rozvoju osteoporózy.
Hladina testosterónu u mužov v priebehu dňa kolíše, najvyššie hodnoty dosahuje ráno.
Normálna hladina testosterónu u mužov je medzi 8 – 34 nmol / l. Po štyridsiatom roku začína hladina testosterónu postupne klesať.
Príznaky nedostatku testosterónu:
V oblasti sexuálneho života
- pokles záujmu o sex
- poruchy erekcie
- pokles hladiny sexuálnej vzrušivosti
V oblasti psychiky
- depresie
- melanchólia
- zhoršenie pamäte a sústredenia
Ďalšie ťažkosti
- úbytok svalovej hmoty
- osteoporóza (rednutie kostí)
- centrálne ukladanie tuku ( “pivné brucho”)
- návaly tepla, potenie
- strata ochlpenia
Príčiny nedostatku testosterónu
Okrem zvyšujúceho sa veku môžu byť príčinou nedostatku testosterónu ešte ďalšie faktory:
- úraz alebo zápal semenníka
- ochorenie alebo nádor hypotalamu alebo hypofýzy
- protinádorové lieky
- alkohol, drogy a niektoré lieky (kortikosteroidy, anaboliká)
- obezita
- zhoršenie prietoku krvi pri ateroskleróze
- chronické ochorenia pečene alebo obličiek
- pôsobeniu nadmernej teploty na semenníky
- genetická dispozícia
Ako spoznať, že vaša hladina testosterónu je príliš nízka?
Aby mužské telo bez problémov fungovalo, treba určitej rovnováhy. Avšak snáď každý chlap vie, že nie vždy sa to darí. Zistite príznaky nedostatku testosterónu v tele a zatočte tak so svojimi psychickými i fyzickými ťažkosťami.
Najviac testosterónu v sebe majú chlapci počas obdobia dospievania. Za ich prvým ochlpením, silnejším hlasom a zvýšeným libidom stojí práve testosterón. S pribúdajúcim vekom prichádza postupný pokles tvorby, to je prirodzené. Ovšem prílišný úbytok alebo náhly výkyv hladiny testosterónu môže viesť k zdravotným problémom.
Ako zvýšiť hladinu testosterónu?
Existujú rôzne metódy a prípravky, ktoré pomôžu udržať alebo zvýšiť hladinu testosterónu.
Lieky na testosterón
Dostať rôzne testosterónové tablety a injekcie. Tablety sú vhodné, ak máte problémy s potenciou spôsobené nedostatkom testosterónu v akomkoľvek veku. Na trhu je ich celý rad a ich cena sa pohybuje v rôznych výškach. Testosterónové injekcie je však možné podávať len mužom, u ktorých sa tvorba testosterónu úplne zastavila, teda až vo vyššom veku. Liečba týmito injekciami je dlhodobá záležitosť.
Bylinky na testosterón
Sú však aj spôsoby, ako podporiť prírodné testosterón v tele, bez liekov. Jedným z nich je bylina menom Kotvičník zemný, čiže Tribulus terrestris. Užívanie extraktu z tejto rastliny môže zvýšiť hladinu testosterónu až o 30%.
Ako si dramatického zníženia testosterónu všimnúť?
Bez energie
Než alfasamce, skôr pripomínate unaveného baránka v depresiách? Ak ste stále bez energie a v zlej nálade, môže byť nedostatok testosterónu tým dôvodom.
Zvýšenie testosterónu vám dodá stratený temperament a optimizmus.
Náladovosť a depresie
Skôr než chlapa, ktorý ustojí každý problém, pripomínate vystresovanú hysterku, ktorá si občas vyleje zlosť na svojom okolí? Výkyvy v nálade, náchylnosť k depresiám a častá výbušnosť je daná opäť znížením silného mužského hormónu.
Nechuť k posteľovému vyvádzanie
Než sa vrhnúť na posteľové hry, radšej sledujete šport? Pri predstave namáhavého uspokojenie vašej partnerky, volíte dobrovoľne náhradný program v podobe umývanie špinavého riadu? Váš sexuálny apetít je známkou vášho zdravia.
Cítite menšie sexuálny apetít? Na vine môže byť nízka hladina testosterónu!
Bez erekcie
Príčinou môže byť vážna choroba v podobe srdcové choroby, cukrovky, obezity, zväčšenie prostaty, ale tiež málo testosterónu v krvi. Keď mu nemôžete dosiahnuť či máte problémy s udržaním erekcie, potom je nutné situáciu riešiť.
Pomôcť môže ten správny doplnok stravy alebo konzultácia s lekárom, ktorý stanoví ďalšie kroky liečby.
Kam sa podela vaša svalová hmota?
Aj napriek neustále zdvíhanie činiek sa vaše svaly nezväčšujú, naopak vám príde, že centimetre dlho budovaného objemu sa akosi vytrácajú? Štúdie dokazujú, že nedostatok mužského hormónu môže viesť k zmenšeniu svalovej výbavy.
Andropauza – mužský prechod a jeho príznaky
Mužský prechod, spojený so znížením hladiny pohlavného hormónu testosterónu, je ohľadom psychických ťažkostí, ktoré ho môžu sprevádzať, podobný tomu ženskému. Môžu sem patriť depresívne nálady, pocity úzkosti, silná podráždenosť, vyčerpanie, pocity zbytočnosti a nechuti k bežným činnostiam a aktivitám, neurotické stavy, ale aj strata libida a problémy v sexuálnej oblasti – nechuť k sexu, neschopnosť navodenie vzrušenie a problémy s erekciou. Ďalej sem patria poruchy spánku, vypadávanie vlasov či postupná strata svalovej hmoty a zhoršenie stavu pokožky. Z dlhodobejšieho hľadiska prichádza aj priberanie na váhe a zvýšenie rizika vzniku cukrovky a aterosklerózy.
Ako a prečo muži často (nie) rieši problémy spojené s andropauzy?
Problémy spojené s mužským prechodom, zvlášť tie sexuálne, sa samozrejme veľmi nepriaznivo dotýkajú mužskej ješitnosti, ktorá mužom velí zostať vždy a za všetkých okolností mužom v pravom slova zmysle, so všetkým, čo k tomu patrí. Táto ješitnosť, stud, preceňovanie svojich síl a neschopnosť pripustiť si výšku vlastného veku a s tým spojené prirodzené ochabovanie tela a jeho funkcií vedie k tomu, že muži svoje problémy nielen nerieši, ale ani o nich nehovorí. Neriešené problémy sa muž niekedy snažia skryť za chvastanie o vlastné neotrasiteľné výkonnosti, ich potláčaní v sebe samom však vedie k frustrácii a môže sa nepriaznivo odrážať aj v partnerskom vzťahu.
Diagnostika mužského prechodu
Diagnostika mužského prechodu je veľmi obtiažna, pretože iba 5% chorých prizná svoje problémy a vyhľadá odborníka. Zvyšných 95% sa za svoje problémy hanbí. V súčasnej dobe sa však prístup lekárov k tomuto ochoreniu veľmi zmenil, začína sa o ňom uvažovať ako o bežné súčasti života muža rovnako ako tomu je u ženy. Lekár môže pomocou špeciálnych laboratórnych techník zistiť hladinu testosterónu pacienta.
Liečba mužského prechodu
Liečba ženského prechodu sa v dnešnej dobe zameriava predovšetkým na podávanie hormónu estrogénu, rovnaká možnosť sa tak ponúka aj u mužov. Podávanie testosterónu však nie je ešte dostatočne otestované a nesie so sebou isté riziká ako napríklad rozvoj diabetu (cukrovky) apod. Chorému sa odporúča oživiť svoj stereotypný životný štýl, obohatiť život o nové zážitky a pestovať si rôzne koníčky.