Zdieľaj

Pomelo a zdravie

Pomelo a zdravie – Čo sa týka jeho veľkosti, určite je to kráľ medzi citrusovými plodmi. Nielen jeho tvar a veľkosť, ale najmä veľké množstvo vitamínu C vo vás vzbudí pocit, že je to naozajstná vitamínová bomba.

Pomelo (Citrus grandis) je najväčší citrusové ovocie vôbec. Patrí do čeľade Rutaceae, laicky citrusové ovocie. Názov ovocia vznikol zo slova neznámeho pôvodu – “pampelmoose” a nie je to zďaleka jeho jediný názov. Pomelo je známe tiež ako pomelá (z angl. Shaddock). Vďačí za to anglickému kapitánovi Shaddockovi, ktorý semienka pomela priviezol v 17. st. z malajskej súostrovia na Barbados. Tiež sa môžeme stretnúť s názvom pumelo.

 

Pomelo a zdravie – pôvod pomela

Pomelo je populárny najmä v juhovýchodnej Ázii, vďaka svojej vynikajúcej chuti a odtiaľ tiež pochádza. Presné miesto pôvodu nie je známe, ako najpravdepodobnejšia sa však javí Malajzia, Thajsko a Indonézia, kde sa pomelo pestuje a voľne rastie. Pekných pár storočí (asi od roku 100 pr. N. L) sa pestovanie pomela venuje aj Čína (provincia Kwang-tung, Kwangsi a Fukien) a hrá tiež dôležitú úlohu v oslavách čínskeho nového roka, kde nesmie chýbať. Pre Číňanov je pomelo symbolom prosperity a šťastia – ak ho zje, dobre sa im podarí. Pomelo si môžeme odtrhnúť tiež na Novej Guinei a na Tahiti. Ale dajte pozor nech vás nikto nevidí :-).

Komerčne sa pestuje v niektorých štátoch USA, v Izraeli a v Japonsku.

 

Pomelo a zdravie – Ako poznám pomelo?

ovocie pomelo

Aj skúsení citrusári môžu mať s identifikáciou problém. Pomelo je považované za predchodcu grapefruitu a tiež sa mu veľmi podobá, ale je skôr sladké ako kyslé. Má rôzne odrody, niektoré sú okrúhle, iné majú skôr hruškovitý tvar. Kôra pomela vás môže prekvapiť – je veľmi silná, zelenej až žltozelené farby, ale ľahko sa jej zbavuje. Sladká dužina pomela je žltá, oranžová až červená a je pokrytá ešte bielou tenkou šupkou majúce horkú chuť. Niektoré druhy pomela nemajú dokonca kôru vôbec. Dosahujú priemere 30 cm a váhy do 11 kg (!).

Pomelo rastie na veľkom tŕňovom stromu s nepravidelnou korunou vzrastajúcou do šírky 5 – 15 m, ku zbere je pripravený každý rok. Tmavo zelené lístočky majú jednoduchý tvar a na šírku majú 2 – 12 cm. Ak je rozdrvíme, vydávajú silnú arómu. Kvety sú biele až žltkasté, príjemne vonia a dosahujú 2,5 cm na šírku. Ako už bolo povedané vyššie, plody sú najväčšie zo všetkých citrusov. Semienok má pomelo len málo, sú veľké a majú žltkastú farbu.

 

Pomelo a zdravie – použitie pomela

Pomelo k jedlu

Pomelo sa po olúpaní konzumuje ako akékoľvek ostatné citrusové ovocie alebo sa z neho vyrába džús. Kôra pomela sa používa na marmeládu alebo sa kandizujeme (napustí repným cukrom), v Malajzii sa kôra varí a robí sa z nej sirup. 100 g pomela v sebe skrýva asi 159 kJ (okolo 38 kcal) a poskytuje asi 130% dennej odporúčanej dávky vitamínu C.

V kuchyni môžete pomelo nahradiť za grapefruit. Odporúča sa skonzumovať čo najrýchlejšie a skladovať v chladničke, má totiž tendenciu rýchlo vysychať.

 

Pomelo ako liek

V Číne existuje veľa liekov vyrobených zo semien, kvetov, kôry plodu či nakrájaných a vysušených plátkov pomela. Sú určené na liečbu kašľa, ošetrenie opuchov, zlepšujú trávenie, pomáhajú odstrániť hlien, sú vhodné pri opici a odstraňujú intoxikáciu alkoholom. Samotné ovocie je výborným zdrojom vitamínu C.

 

Ďalšie použitie

Číňania a Malasijci varí kôru pomela a listy na rituálne kúpele, ktoré majú očistiť dotknutú osobu a zahnať zlých duchov. V Indo-číne sa z lístočkov, kôry plodu alebo semien niektorých odrôd získava olej, ktorým sa zapaľujú ópiové fajky. Kvety sa používajú na výrobu parfumov, drevo týchto stromov je ťažké a tvrdé a podľa toho sa aj zužitkuje.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaSuchý kašeľ a babské rady
DalšieAko schudnúť po pôrode
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre