Zdieľaj

Vráska – krátke a výstižné slovo označujúce záhyb v koži, ktorý vzniká sťahovaním pokožky. Nikoho z nás vrásky na tvári netešia, a hoci sa možno nájdu zástancovia názoru, že vrásky sú symbolom toho, že sme zase raz starší a snáď aj múdrejší, určite by bolo lepšie, keby nám pružnosť pokožky ešte „pár rokov“ vydržala. V našom článku vám prinesieme pohľad na bežné činnosti, ktorými vznik vrások nechtiac podporujete. Neuveríte, čo všetko má na starnutie vašej pokožky dosah!

Základné skupiny vrások a váš vplyv na ich vznik

Rozoznávajú sa 2 základné skupiny vrások, ktoré sa odlišujú hlavne v pôvode ich vzniku:

  • Dynamické vrásky môžete na svojej tvári objaviť už vo veku 30 rokov. Vznikajú kontrakciou svalov, ktoré majú na starosti mimiku tváre a prejav vašich emócií – takže prvé vrásky spozorujete okolo očí, úst a na čele.
  • Statické vrásky sú druhým typom a spôsobuje ich spomalenie tvorby kolagénu a povädnutie podkožnej výstelkovej vrstvy kože. Vekové obdobie, kedy sa u vás môžu objaviť statické vrásky, závisí veľmi od vášho životného štýlu, zvykov, starostlivosti o pokožku nielen zvonka, ale aj zvnútra. A čo je horšie – tieto vrásky sú viditeľné aj vtedy, keď je vaša tvár v pokoji.

Práve za vznikom statických vrások je niekoľko bežných činností, ktoré pružnosti vašej pokožky neprospievajú. Ktoré to sú?

Týchto 10 bežných aktivít je príčinou vzniku vrások:   

Máte radi sladké. Veľa sladkého.

Je ťažké odolať sladkému pokušeniu, však? Strava s vysokým obsahom cukru môže spôsobiť viacero kožných problémov, vrátane vzniku vrások, akné a rozvoja zápalových procesov. So sladkých cukroviniek sa pokožke nedostáva dostatok antioxidantov, ktoré by zabránili predčasnému starnutiu pleti. Elasticita pokožky sa zhoršuje, pretože produkcia kolagénu klesá a tiež aj regeneračná schopnosť pokožky. Výsledkom príjmu veľkého množstva cukru je mdlá a nevábna pokožka s výrazným sklonom k tvorbe vrások.

Niekoľkokrát ste zabudli na slnečnú ochranu.

Viete o tom, že väčšina ľudí používa prípravky určené na slnečnú ochranu iba vtedy, keď idú von s úmyslom opaľovať sa? Takýto prístup však nestačí! Nechránené vystavenie pokožky škodlivému slnečnému žiareniu je až v 70% zodpovedné za predčasné starnutie pokožky a vznik vrások. Aktuálne je na trhu veľa bežných denných krémov alebo makeupov, ktoré obsahujú aspoň SPF 20 a urobia pre vás veľkú službu aj pri „obyčajnej“ dennej starostlivosti.

Používate veľa kozmetiky.

Žiadny extrém nie je dobrý a preto nepoužívajte ani veľké množstvo a viacero značiek kozmetických prípravkov. Starostlivosť o pleť by mala vychádzať hlavne z rešpektovania typu vášho pleti. Potom je vašou úlohou objaviť krém, ktorý vám sedí a zvyšok pravidelnej starostlivosti (nočný krém, odličovacie prostriedky, séra, …) vyberajte z rovnakej produktovej rady tej istej značky. Trendy dokonalého zjavu priniesli veľké množstvo krycích a pre pokožku ťažkých prípravkov dekoratívnej kozmetiky. To, čo na videách trendsetteriek už nevidíte, sú upchaté póry, podráždenie a začervenanie pleti. Pokožka sa musí „brániť“, viac sa vyčerpáva a teda aj rýchlejšie starne.

Spíte na bruchu.

Ak spíte na bruchu, ráno je pokožka na tvári rovnako pokrčená ako obliečka na vankúši. Práve v tom mieste, na ktorom je predpoklad vzniku vrásky, je pokožka najtenšia a náchylnejšia sa ohnúť. A tak jej neostáva nič iné, ako podľahnúť hmotnosti hlavy a tlačiť sa v stiesnenom priestore v polohe, ktorá jej nie je príjemná. Ako prevenciu odporúčame vložiť pod kolená vankúš alebo poskladaná deku/osušku, ktoré vám zabránia pretočiť sa v posteli a zaboriť hlavu do vankúša.

Žujete žuvačky.

Čerstvý dych je niečo, na čo si potrpíte a nikdy vám nesmie chýbať aspoň jedno balenie žuvačiek po ruke. Častým žutím si však preťažujete žuvacie tvárové svaly, pokožka v oblasti líc a čeľuste sa často napína a zvrašťuje, prehlbujú sa hlavne výrazné ryhy okolo úst. Myslíte, že to nie je pravda? Skúste sa spýtať niekoho, o kom viete, že má v tejto časti tváre aplikovaný botox. Vo väčšine prípadov nie je po botoxe už možné dlhodobo žuť žuvačku – dôkaz toho, ako sú koža a svaly pri žuvaní namáhané. Skúste radšej svieže  rozpustné pastilky.

Nemôžete už žiť bez svojho smartfónu/tabletu.

Ako často denne odomykáte displej smartfónu? Koľko času trávite s tabletom alebo pri počítači? Už ste niekedy zrátali počet grimás a všetku mimiku, ktorá vám v tom čase prebehne tvárou? Smejete sa, čudujete, zvrašťujete obočie, mračíte sa, žmúrite, … Navyše mávate často hlavu v neprirodzenej polohe, čím len podporujete vznik hlbokých vrások na krku. Nesmieme zabudnúť ani na večerné preskúmanie celosvetových noviniek, kedy si v pohodlí postele žiarite na tvár smartfónom (veď len na „posledných 5 minút“) a oberáte sa o cenné minúty kvalitného spánku, ktorý je potrebný pre dostatočnú regeneráciu pokožky. Tejto modernej závislosti dajte rázne STOP.

 Vaša strava nemá dostatok dôležitých živín a pijete málo vody.

Pre krásnu a mladistvo vyzerajúcu pleť bez vrások potrebujete veľa antioxidantov. Dennodenne ste vystavení nepriaznivým vonkajším podmienkam a znečisteniu a preto musíte pokožku vyživovať zvnútra, aby mala silu sa brániť. Antioxidanty v ovocí a zelenine čiastočne neutralizujú oxidačné poškodenie pokožky pri dlhšom vystavení slnku. Najsilnejší z nich, vitamín C, je nevyhnutný pre dostatočnú tvorbu kolagénu.

Každá bunka, každý orgán v ľudskom tele potrebuje vodu. Jednou z jej hlavných úloh je prenos živín k bunkám. Nestačí používať hydratačné prípravky a pritom vypiť necelý liter tekutín denne. Dostatočný pitný režim je pre mäkkú, pružnú, živinami zásobenú a hydratovanú pokožku veľmi dôležitý.

Stres, stres a do tretice stres.

Stres sa zakráda nenápadne, až nakoniec v nestráženej chvíli môže paralyzovať vaše telo aj myseľ. Kombinácia stresu a prebdených nocí výrazne ovplyvňuje nielen vaše celkové zdravie a pohodu, ale aj kvalitu pokožky a jej odolnosť voči nepriaznivým škodlivým vplyvom. Vysoké hodnoty kortizolu (stresového hormónu) vplývajú aj na spojivové tkanivá pokožky. Čo môžete pre seba urobiť? Eliminujte stres najviac ako sa dá a stavte na hormón šťastia – endorfín. Ľudské telo ho produkuje napríklad pri fyzickej aktivite či dlhých prechádzkach v prírode.

Fajčíte alebo sa pohybujete v prostredí, kde sa fajčí.

Ak fajčíte, dobrovoľne si poškodzujete zdravie. Na to netreba dlhé vysvetľovanie. Fajčenie alebo cigaretový dym majú vplyv aj na rozpad kolagénu vo vašej pokožke a spôsob, akým zapájate svaly okolo pier pri fajčení, podmieňuje vznik hlbokých vrások okolo úst.

Pravidelne konzumujete alkohol.

Ako vyzeráte ráno po dobrom žúre, kde ste sa nemuseli obmedzovať v množstve drinkov? Tak trochu opuchnuto, ale pritom strhane. V tomto prípade sa spoja dva zaujímavé účinky alkoholu na vaše telo. Alkohol pôsobí ako diuretikum, teda vaše telo sa dehydruje častým močením. Dehydratáciu a obratie o dôležité živiny spôsobuje aj pokožke a naviac – nedostáva sa jej ani dostatok kyslíka. Zároveň máte opuchnuté okolie očí – tzv. periokulárny edém – reakcia citlivých kožných buniek okolo očí na alkohol, pri ktorej očné okolie napuchne – naplní sa vodou. Pri každodennom požívaní alkoholu riskujete aj roztiahnuté a neskôr popraskané cievky, opuch a začervenanie.

Tak ako – pomohli sme vám?  Viete už, ako môžete aspoň čiastočne zvrátiť tvorbu nových vrások a udržať si mladistvejší a krajší vzhľad? Veríme, že áno.

 

...

Žiadne komentáre