Zdieľaj

Možno sa domnievate, že proteínová diéta nebude pre vás to pravé „orechové“. Predstava, že sa na niekoľko týždňov musíte vzdať obľúbeného pečiva, maminých nedeľných zákuskov, sladkého ovocia a prakticky akýchkoľvek chutných a lákavých sacharidov, odrádza mnohých. Proteínová diéta nie je diétou pre každého, no za to je diétou s výsledkami. Ak sa budete riadiť radami odborníkov a prijímané bielkoviny budú kvalitné, v zelenine budete dbať na dostatok dôležitých vitamínov a minerálov, môžete sa prepracovať k štíhlejšiemu telu a zakúsiť, aké je to fungovať na inom type energie, než ako tomu bolo doteraz. Viete, pre akých ľudí je proteínová diéta odporúčaná? Aké má pre nich prínosy a čo musia obetovať? Odborníci vytvorili 4 hlavné skupiny a tie si teraz v krátkosti predstavíme.

Proteínová diéta – ďalší diétny trend bez výsledku?

Za posledné desaťročia sa vystriedali rôzne trendy v diétách s väčším či menším úspechom. Boli tu diéty nízkotučné (low-fat), nízkosacharidové (low-carb), prečo by vysokoproteínová mala byť iná? Základom je predsa stravovať sa vyvážene, prijímať vo vhodnom pomere sacharidy-bielkoviny-tuky a dbať na prísun dôležitých živín v zdravých a kvalitných čerstvých potravinách. Ak by tomu tak bolo, zrejme by ste sa teraz nezamýšľali nad tým, že by bolo na čase zmeniť svoje stravovanie, lebo už to s vami ide „jednoducho dolu vodou“. Štandardné rozloženie je 50 % pre sacharidy, 20 % pre bielkoviny a 30 % pre tuky. V realite je však naša strava s ešte väčšou prevahou sacharidov, najmä tých „zlých“ a tak sa na nás kilá postupne rokmi nabaľujú. Je to však aj z dôvodu úbytku svalovej hmoty. Takže, ak chcete na svojom tele zapracovať a zbaviť sa prebytočných kilogramov, skúste pomery jednotlivých kategórii makroživín mierne pozmeniť – zamerať sa na prevahu bielkovín, ktorými posilníte svalstvo a radikálne znížiť príjem sacharidov, ktoré spôsobujú nové kilá navyše.

Vysokoproteínová diéta je typ stravovania vhodný na obdobie niekoľkých týždňov, ak sa pri nej necítite vo svojej koži, neodporúčame, aby ste ju striktne dodržiavali počas dlhšieho obdobia. (O výhodách a nevýhodach sme písali TU ). Hoci, môže sa stať, že práve vy budete patriť k tej skupine ľudí, ktorým bude naplno vyhovovať a spolu so zvýšenou fyzickou kondíciou pocítite aj prílev zvýšenej energie.

Kto môže v proteínovej diéte objaviť benefity?

Zvýšiť príjem bielkovín znamená prejsť na mäsitú stravu, ryby vajíčka, strukoviny, olejnaté semená a orechy a niektoré druhy zeleniny. Veľmi dôležitá je kvalita a spôsob spracovania, aby ste si náhodou neuhnali vysoký cholesterol s každodenne opekanej slaninky alebo – aby ste svoje telo nezamorovali karcinogénnymi látkami s údenín. Každá minca má dve strany, takže aj „strava pre chlapov“ by mala byť v miernom diétnom prevedení – dusená, varená, pripravovaná na prírodno s množstvom čerstvých byliniek (nie umelých dochudovadiel s vysokým obsahom soli). Orientačné obsahy bielkovín v základných povolených potravinách sme pre vás pripravili v článku TU.

ľudí, pre ktorých je proteínová diéta prínosná

4 skupiny ľudí, pre ktorých je vysokoproteínová diéta prínosná

1) Bodybuilderi a športovci podávajúci vysoký výkon

Proteíny sú zdrojom esenciálnych aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi všetkých buniek tela, vrátane svalových buniek. Pri silovom tréningu s veľkým odporom alebo pri vysoko intenzívnom cvičení narastá potreba nielen svaly urýchlene regenerovať a opraviť, ale mať aj zásobu proteínov pre ich novú stavbu a rast. Nie nadarmo tak radi po tréningu tak radi siahajú po kvalitnom srvátkovom proteíne.

 

2) Ľudia s tendenciou rýchlo priberať

Ak aj vy patríte k tej skupine „štastlivcov“, ktorým stačí sa iba pozrieť na kalorické jedlo a hneď máte pol kila navyše, tak by zvýšený príjem bielkovín mohol vaše starosti vyriešiť. Ak si na obed doprajete výborné jedlo s vysokým obsahom bielkovín (a zeleninu s vlákninou), navyše s minimom sacharidov, budete sa omnoho dlhšie cítiť sýto a ani nebudete mať potrebu dať si polhodinového „šlofíka“. Vďaka bielkovinám, ktoré majú nižší glykemický index a stabilizujú hladinu cukru v krvi sa vyhnete návalom vlčieho hladu a určite tak skonzumujete omnoho menej kalórií. Rovnako ako pri prvej skupine – podporíte rast svalov a teda aj zvýšenie spaľovania energie.

3) Ľudia, ktorí obľubujú konzumovanie sacharidov

Pre vás sa môže proteínová diéta zdať ako kruté obdobie odriekania. Buďme úprimní, nebudete to mať ľahké. Pre našu spoločnosť je sacharidové stravovanie príznačné a v niektorých rodinách sa stereotypy len ťažko búrajú. Vianočka s domácim jahodovým džemom a sladkým mliekom? Kto by odolal! Sacharidy – to nie sú len zákusky, keksíky, múka a hranolčeky. Sú to aj strukoviny, zemiaky, ryža a každé pečivo – dokonca aj v ich zdravšej verzii. Nesmieme zabudnúť ani na ovocie, ktoré je plné vitamínov a vlákniny, no taktiež je i chutné, sladké – „sacharidové“. Vo viacerých diétách sa čoraz viac môžete stretávať s obmedzenou konzumáciou ovocia. Ak by ste sa odhodlali vyskúšať proteínovú diétu, znižujte dávku sacharidov pozvoľna. Nevystavte telo náhlemu stresu a veľkému úbytku energie.

 

4) Ľudia v strednom a vyššom veku

Bez rozdielu pohlavia – rovnako muži aj ženy, od veku 35 rokov musíte čoraz viac bojovať s pribúdajúcimi kilogramami. Stravujete a hýbete sa rovnako a predsa máte za rok o tri kilá viac? Vinníkom je prirodzený úbytok svalstva. Svaly spaľujú energiu prijatú zo stravy. Ako sa postupne zmenšuje množstvo svalstva (tento úbytok nie je voľným okom pozorovateľný) a vy sa bezo zmeny stravujete rovnako, máte energetický prebytok, ktorý sa vo vašom tele uloží v podobe tukových vankúšikov. Riešenie? Znížte príjem sacharidov, začnite kŕmiť svaly bielkovinami a pridajte na fyzických aktivitách a prirodzenom pohybe. Vybudujete si zdravšiu stavbu tela a kilá sa na vás nenalepia.

V ktorej skupine ste sa našli? Láka vás proteínovú diétu vyskúšať?


Zdroj:

www.prevention.com

www.pixabay.com

...

Žiadne komentáre