Zdieľaj

Celulitída, pomarančová koža, hrudkovité “trasľavé” stehná – žiadna žena nechce nič z tohto na svojich stehnách a zadku spozorovať. Áno, plus-size modelky sa nás snažia presvedčiť o prirodzenej kráse a o tom, že sa máme mať rady také, aké sme a že sebavedomie nám nemajú znižovať požiadavky spoločnosti a pohľad na vyretušovanú dokonalosť. Do istej miery s tým aj súhlasíme, no isté je, že s tou obávanou celulitídou by každá z nás mohla bojovať a nie ju vedome živiť. Pripravili sme pre vás komplexný prehľad o tom:

  • Čo je celulitída
  • Aké sú príčiny vzniku celulitídy
  • Ako postupovať pri anticelulitídnej masáži a ktoré anticelulitídne prípravky fungujú
  • Aké cviky sú účinné na pevné stehná a zadok
  • Ako môžete stav celulitídy ovplyvňovať potravou a životným štýlom
  • Aké sú spôsoby liečby celulitídy v medicínskych centrách

Čo je celulitída?

Celulitída popisuje stav pokožky, ktorý sa vizuálne prejavuje pravidelnými hrboľčekmi a stratou pružnosti pokožky. Postihnutá oblasť pripomína štruktúru pomarančovej šupky, preto aj prívlastok – pomarančová koža. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti zadku a stehien, v niektorých prípadoch aj na predkolení, oblasti brucha a paží. Postihuje ženy, a dokonca i isté percento mužov. Ženy s ňou bojujú. Muži sa k nej nepriznávajú. Ženy majú na rozdiel od mužov iné množstvo svalov a rozmiestnenie tuku v tele, a tiež i iné usporiadanie tkanív v celulitídou postihnutej oblasti. Práve preto na nás tak rada útočí. Daň za ženskosť.

Vzniklo už množstvo štúdií a vedeckých zdôvodnení celulitídy, niektoré sa podporujú, iné sa vzájomne vylučujú. Vo všeobecnosti však možno tvrdiť, že celulitída vzniká ako výsledok viacerých navzájom pôsobiacich faktorov, na jej rozvoji sa priamo podieľate svojím spôsobom života a jej zmiernenie alebo zhoršenie máte tiež vo svojich rukách.

Pod vplyvom narušenia a oslabenia podkožného tkaniva, začne do tkaniva presakovať tuk. Tuk sa z tejto neprirodzenej polohy nemá ako dostať, vytvára zhluky – hrboľčeky, absorbuje do seba toxíny a škodliviny a stáva sa „netradičným“ tukom. Obyčajným schudnutím sa celulitídy nezbavíte, tento typ tuku patrí k nezdolným.

80-90 % žien, nezávisle od veku alebo váhovej kategórie, sa vo svojom živote a na svojom tele stretne s nejakým stupňom celulitídy. U mužov je štruktúra spojivového tkaniva usporiadaná vertikálne aj horizontálne, do mriežky. U žien iba vertikálne, preto tukové bunky do tkaniva ľahšie presakujú.

Stupne celulitídy

Pre prejavy celulitídy na pokožke bola vytvorená stupnica

  • Stupeň 0 – pokožka je hladká, bez prejavov celulitídy
  • Stupeň 1 – pokožka pôsobí hladko, v stoji i pri polohe ležmo, po stisnutí kože medzi prsty sa objavujú nevýrazné hrboľčeky
  • Stupeň 2 – celulitída je viditeľná vtedy, keď stojíte, v polohe ležmo ju nevidno
  • Stupeň 3 – celulitída je jasne viditeľná kedykoľvek, nezávisle od polohy tela alebo natiahnutia pokožky
  • Stupeň 4 – celulitída sa z obvyklých oblastí ako sú stehná a zadok rozširuje smerom na predkolenia a brucho. Súvisí s morbídnou obezitou a keďže oblasť jenedostatočne prekrvená, pokožka je chladná a má sivastý nádych.

Príčiny vzniku celulitídy

Je veľa faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju celulitídy. Ak sa celulitídy chcete zbaviť, mali by ste poznať, ako funguje vaše telo a ako na ňu vplýva váš súčasný životný štýl.

Hormonálne zmeny a nerovnováha

Hormóny sú príčinou celulitídy číslo 1. Výkyvy hladín hormónov ako sú estrogén, inzulín, hormóny štítnej žľazy, noradrenalín a prolaktín vo veľkej miere prispievajú k vzniku celulitídy. Niektoré z nich je náročné mať pod kontrolou. V živote ženy sa objavuje niekoľko období, kedy sa hladiny hormónov rozkolíšu, a práve vtedy by ste mali venovať najviac ohrozenej pokožke zvýšenú pozornosť

Genetické predispozície

Niektorí odborníci dedičnosť celulitídy v línii žien z jednej rodiny odmietajú. Samotná celulitída podľa nich nie je dedičná. Ak ju mala vaša mama, stará mama a prejavuje sa aj u sestry, vás sa to nemusí týkať. Čo však pravdepodobne zdedíte je kvalita pokožky – jej hrúbka, pevnosť a elasticita. Rovnako tak aj predispozície na ukladanie tuku v oblasti bokov a zadku a pôsobenie hormónov vo vašom tele – napr. nástup menopauzy a s ňou spojený prírastok hmotnosti.

Vek/Starnutie

Starnutie organizmu je proces, ktorý sa nedá zastaviť. Starnú všetky bunky vo vašom tele, pokožka stráca na pružnosti, množstvo svalov sa každoročne zmenšuje, spojivové tkanivo už jednotlivé vrstvy podkožia natoľko „nespája“ a dokonca aj krvný obeh a mikrocirkulácia krvi už nie sú to, čo bývali, ako keď ste mali 20 rokov. Zásobujte sa preto pravidelne množstvom antioxidantov, ktoré proces starnutia spomaľujú a nedovoľte koži, aby predčasne strácala svoju pružnosť a elasticitu.

Fyzická nečinnosť a málo cvičenia

Nedostatok fyzických aktivít, prirodzeného pohybu a sedavé zamestnanie sú jednoduchým spôsobom ako pri takomto ničnerobení prísť k pomarančovej koži. Nehľadajte výhovorky, že nemáte čas, že nestíhate. Nižšie v našom článku nájdete inšpiráciu na jednoduché cvičenia, ktorými posilníte svalstvo nôh a zadku, a ktoré vám nemusia zabrať viac ako 15 minút denne. Alebo stavte na prirodzené aktivity ako je chôdza, beh, plávanie – akýkoľvek pohyb je prospešný a udrží vás v lepšej kondícii.

Nesprávna strava

Ak je vaša strava s prevahou sacharidov, tukov a soli, nielenže si koledujete o pozvoľný prírastok kilogramov, ale i úbytok dôležitého svalstva. Ak stavíte na kvalitné bielkoviny a denný príjem čerstvej zeleniny a ovocia, zabezpečíte vitamíny a minerály dôležité pre kvalitu pokožky a esenciálne aminokyseliny udržujúce zdravú stavbu tela.

Nevhodné odevy

V snahe zamaskovať faldíky, nespevnené stehná a známky celulitídy nejedna z nás siahla po sťahujúcom spodnom prádle, pevných džínsoch alebo extra sťahujúcich legínách. Tento každodenný maskovací manéver má za následok zhoršenie krvného obehu v postihnutej oblasti a vo výsledku výraznejší rozvoj nepekných kožných hrboľčekov. Zhoršená mikrocirkulácia znamená nedostatočné zásobovanie kože a tkanív živinami, teda ich vyššiu náchylnosť na presakovanie tuku.

Kolísanie hmotnosti

Na prírastok hmotnosti môže pokožka v kritických oblastiach reagovať prejavmi celulitídy alebo striami. Pri úbytku hmotnosti sa občas objavuje skrytá celulitída. Bola tam už dlhšie, no skôr ste juneregistrovali. Objavila sa až po tom, ako sa podkožie uvoľnilo od bežného tuku. Čím častejšie je vaša váha ako na hojdačke, tým je reakcia kože na zmeny pomalšia, nestíha sa rozširovať alebo zmenšovať a spojivové tkanivo stráca na svojej stálosti. A práve to sú „ideálne“ podmienky pre vznik celulitídy.

Anticelulitídna masáž

Prvé riešenie ako zmierniť prejavy celulitídy, ktoré nie je časovo náročné, nestojí takmer nič a spája v sebe príjemné s užitočným, je pravidelná anticelulitídna masáž. Zvládnete ju vlastnými rukami a výsledok je viac ako sľubný. Ak vás trápi začínajúca celulitída (alebo maximálne do stupňa č.2), viete s ňou pekne zatočiť ručným masírovaním stehien a zadku.

Chce to pravidelnosť a správne postupy. Masáž tlakom rúk totiž rozkladá tukové bunky. Masážou stimulujete a zvyšujete cirkuláciu krvi v postihnutých miestach kože, čím sa tkanivu dostáva viac živín a zahrieva sa. Svoje podkožné tkanivo postupne opravujete. Tuk v oslabených miestach nemá šancu znova „presakovať“. Navyše naštartujete aj lymfatický systém, ktoré sa postará o odtiahnutie bunkového odpadu a toxínov z masírovanej oblasti. Vyživená a prekrvená pokožka a podkožné tkanivo sa potom dokážu lepšie zregenerovať.

málne do stupňa č.2), viete s ňou pekne zatočiť ručným masírovaním stehien

Ako na to?

Zaobstarajte si dobré hydratačné mlieko, ktoré nezanecháva mastný film alebo skúste niektorý z anticelulitídnych krémov a gélov. Veľmi dobre poslúžia aj 100% prírodné oleje (kokosový, olivový, mandľový, argánový) s množstvom cenných živín pre pokožku, ktoré však na vsiaknutie potrebujú o niečo dlhší čas.

  1. S masírovaním začnite od členkov a postupujte smerom k zadku a bokom. Rukami obopnite nohu a pritláčaním sa posúvajte vyššie. Cieľom je rozprúdiť cirkuláciu krvi a zahriať svaly a pokožku.
  2. Keď už budete pociťovať v nohe príjemné teplo, zamerajte sa na postihnutú oblasť. Hánkami prstov prechádzajte najskôr vodorovne, potom zvislo a nebojte sa pritlačiť. Predstavujte si, že chcete hrudky pod kožou rozotrieť. Pohyby môžu mať rôzny smer, dokonca aj šikmý, alebo krúživý. Základom je, aby ste rovnaký druh pohybu aplikovali po celom obvode stehna a cez zadok. Masírovanie jednej nohy by malo ideálne trvať aspoň 8 minút
  3. Rozmasírovanie jednej strany ukončite dlhými pohybmi opäť smerom od členka hore, aby aktivovaný lymfatický obeh účinne odplavil uvoľnené škodliviny.
  4. Rovnaký postup masáže aplikujte aj na druhú nohu.

Osobne mám s masážou proti celulitíde veľmi dobré skúsenosti. Vyskúšala som už niekoľko anticelulitídnych krémov a práve takáto masáž dokáže veľmi dobre podčiarknuť výsledný efekt. Častokrát ide práve o účinok prírodných látok, ktoré tak hlbšie preniknú do kože a spojivového tkaniva a môžu sa lepšie podieľať na tom, čo sľubujú vo svojich popisoch. Takáto masáž je výborná po celom dni – ľahnem na posteľ, nohy unavené z opätkov vyložím na stenu a masírujem. Alebo môžete masáž vyskúšať ráno, počas sprchy. Vtedy sú výborné rôzne domáce, ale aj kupované peelingy, ktoré vás nielenže zbavia odumretých kožných buniek a podporia detoxikáciu, no ak sú aj správneho zloženia, pokožku krásne hydratujú a podporia jej elasticitu.

Anticelulitídne krémy, gély a oleje

Čo je dôležité vedieť?

  • Na to, aby účinkovali, potrebujú vašu asistenciu. Ak si myslíte, že ich stačí naniesť na stehná a celulitída zmizne sama, budete patriť k tým, ktoré onedlho napíšu recenziu, že ten gél predsa vôbec nefunguje.
  • Vyberajte podľa skúseností žien pred vami, internetové fóra sú bohaté na rôzne názory a postrehy.
  • Rozhodnite sa, či chcete ľahký prírodný olej, ktorý sa dobre vstrebáva alebo skúsite extra hrejivý gél, ktorý vám nedovolí si najbližších 20 minút po aplikácii sadnúť.
  • Nezabúdajte na pravidelnú aplikáciu 1-2 krát denne za podpory účinnej anticelulitídnej masáže.

V našej redakcii sme vyskúšali niekoľko anticelulitídnych prípravkov. Zostavili sme rebríček 4 aktuálne najlepších gélov, krémov a olejov, ktoré sa podľa vysokej predajnosti a recenzií tešia obľube mnohých žien. Rôznia sa nielen cenou, ale samozrejme i zložením a štruktúrou. Jedno však majú spoločné – napomáhajú zlepšiť stav pokožky postihnutej celulitídou.

Názov

Umiestnenie

Hodnotenie

Cena

Najlacnejšie

Weleda Brezový olej

1.miesto


- kvalitný a overený 100% BIO produkt

- použitie na stehná, zadok, brucho aj ruky

- veľa spokojných užívateliek

100 ml za 17,20€

Natura Siberica sibírske maslo

2. miesto

- výborný pomer cena/balenie

- dobrá predajnosť a spokojné recenzie

- čisto prírodný produkt


200 ml za 5,20€

Herbamedicus Cellulitis

3. miesto

- 4-fázový komplexný účinok

- overená lekárenská značka

- jemnejšia a vypnutejšia pokožka


500 ml za 22,70€

Clarins Body Fit

4. miesto

- zoštíhlenie a tvarovanie postavy

- rokmi overená luxusná značka kozmetiky

- účinné prírodné zloženie


200 ml za 39,50€

15 minút týchto cvikov pre krásne stehná a zadok bez celulitídy!

Celulitída nie je len postrachom žien s krivkami či nadváhou. Trápi aj mnohé športovkyne a aktívne ženy, ktoré si obliekajú najmenšie dámske veľkosti. Nestačí, že mám celulitídu, ešte sa musím trápiť drepmi a výpadmi? Áno, práve to by sme vám radi odporučili. Efektívne zostavy cvikov na zadok a stehná zaktivizujú dôležité podporné svaly, zlepšia prekrvenie pokožky a kvalitu spojivového tkaniva v danej oblasti. Odmenou bude pevný zadok a stehná s výborným tonusom, lepšie držanie tela a spokojnosť s vlastným telom.

Ako cvičiť?

Poctivo – Pravidelne – Presne

Kde cvičiť?

Doma, so skupinou v telocvični, pod dohľadom trénera

S čím cvičiť?

Najlepšie s vlastnou váhou

Čo cvičiť?

Zostavy zamerané na nohy, stehná a zadok. Pridať môžete aj precvičenie spodnej časti bruška, poprípade celého jadra. Najviac sa osvedčili drepy, výpady, dvíhanie panvy, chôdza po schodoch, zakopávanie a zanožovanie, …

Ak by sa málilo, tak aj niečo akčnejšie sa vždy nájde:

Aký je vplyv stravy na celulitídu?

Jedlá plné sacharidov a tukov, nepravidelné stravovanie, večerné prejedanie, časté kolísanie váhy alebo pozvoľné zvyšovanie váhy majú určite súvis s objavením celulitídy na vašich stehnách. Bunky a tkanivá nie sú dostatočne vyživované a na opačnej strane sú tukové bunky až príliš „vykrmované“. Ak je teda možné pod vplyvom nekvalitnej stravy celulitídu „vypestovať“, potom určite existuje spôsob, ako stravou súčasný stav pokožky zlepšiť.

Zlepšením svojich stravovacích návykov na spôsob – viac zeleniny, ovocia a vlákniny, pravidelný pitný režim a dostatok bielkovín a zdravých tukov – môžete zmierniť viaceré zdravotné ťažkosti a nepodliehať závislostiam od nezdravého jedla. Získate krajšie a štíhlejšie telo s pevnejšou pokožkou.

Aké potraviny zaradiť do jedálnička, ak sa chcete zbaviť celulitídy?

Losos

Je bohatý na antioxidanty a omega 3-mastné kyseliny. Tie zmierňujú pocit hladu (zjete menej) a napomáhajú opraviť a posilniť bunky kože a podkožného tkaniva.

Slnečnicové semienka

Sú veľmi dobrým zdrojom vitamínu B6, vitamínu E, draslíka a zinku. Vitamín B6 pomáha metabolizovať proteíny, ktoré posilňujú a opravujú spojivové tkanivá.

Tmavé bobuľové plody

Antioxidanty a živiny obsiahnuté v černiciach, čučoriedkach a ďalších bobuliach tmavej farby prispievajú k stimulácii tvorby kolagénu, čím obnovujú štruktúru kožných tkanív a tonus pokožky.

Petržlen

Je nedoceneným zdrojom vitamínov A, C a E, ktoré pre krásnu a pružnú pokožku nevyhnutne potrebujeme. Navyše pôsobí ako prírodné diuretikum, zmierňuje zadržiavanie vody a pomáha telu zbaviť sa toxínov. Slúži aj ako prevencia proti nadúvaniu.

Pohánka

Čoraz obľúbenejší pokrm patrí k celým zrnám, ktoré udržujú dlhý pocit sýtosti. Ide o kompletný rastlinný proteín s vysokým obsahom vitamínov skupiny B. Aminokyselina lyzín podporuje opravu tkanív a produkciu kolagénu.

Hummus

Výborná príloha s nízkym glykemickým indexom, ktorá pomáha udržať hladinu inzulínu pod kontrolou. Vysoká hladina inzulínu vedie k rýchlejšiemu ukladaniu tuku do zásob a s tým spojeným vznikom celulitídy.

Kajenské korenie a Chilli

Kapsaicín, ktorý tieto druhy korenín obsahujú, podporuje krvný obeh, zahrieva organizmus, pomáha pri odstraňovaní toxínov z tela a metabolizmus urýchľuje až o 25%.

Olivový olej

Tuk, ktorého sa žiadna žena nemusí báť. Prijímanie zdravých tukov je dôležité pre udržanie hormonálnej rovnováhy, napríklad aj pre správnu činnosť štítnej žľazy, od ktorej závisí fungujúci metabolizmus a teda aj ukladanie tukov.

Jablčný ocot

Obľúbené dochucovadlo šalátov a dressingov obsahuje okrem iného aj draslík, horčíka a vápnik, ktoré sú účinné pri vyplavovaní toxínov z tela a zabraňujú zadržiavaniu vody v oblasti stehien bokov a zadku.

Zelený čaj

Výborný zdroj antioxidantov a cenných látok podporuje spaľovanie tukov a urýchľuje metabolizmus, čo vo výsledku znamená menej tuku presakujúceho do podkožia. Zelený čaj neodvodňuje telo do takej miery ako káva a preto je výbornou súčasťou denného pitného režimu.

Akým potravinám sa vyhýbať?

Biely cukor

V dobe dobrej dostupnosti rôznych potravín, stojí za zváženie konzumácia bieleho cukru. Neobsahuje žiadne živiny, patrí k tzv. prázdnym kalóriám a je rizikovým pre rozvoj cukrovky 2.typu. Prudko zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a určite i vo svojom okolí poznáte človeka závislého od cukru a sladenia. Zdravšími alternatívami sú: hnedý cukor, trstinový cukor, med, javorový sirup, stévia, obilná melasa.

Vysmážané jedlá

Pri prehrievaní tukov nižšej kvality vzniká vždy množstvo toxínov, ktoré následne v pokrmoch skonzumujete. Stavte na zdravšie spracovanie jedál. Možností príprav je veľa – dusenie, varenie, pečenie vo vlastnej šťave, zdravé grilovanie,…

Alkoholické nápoje

Samy o sebe nie sú príčinou vzniku celulitídy. Prispievajú však k nárastu hmotnosti a k ukladaniu tuku v kritických oblastiach ako sú brucho, stehná a zadok.

Spracované potraviny s dlhou zárukou

Vysoký obsah soli, dochucovadiel, cukor a rôzne náhradné sladidlá, emulgátory a stabilizátory – práve to mnohým ľuďom na vopred pripravených jedlách chutí. Nezáleží na tom, či je to instantná omáčka na cestoviny, zalievaná hrnčeková polievka, keks s čokoládovou náplňou, fast food, … Určite už veľmi dobre viete, že pravidelná konzumácia takýchto jedál nie je pre ľudské telo výhodná. Okrem nárastu hmotnosti a nepekných tukových zásob riskujete aj kolísanie nálad, únavu, stály pocit nedostatku energie a možný je aj postupný rozvoj srdcovocievnych ochorení a cukrovky. Viaceré zdravotné problémy majú spoločného menovateľa – hoci si myslíte, že jete pravidelne a “obyčajné neškodné jedlá”, pravdou je, že telu dodávate iba minimum nutričných živín, potrebných pre správny chod organizmu.

 Liečba celulitídy v medicínskych centrách

Za posledné desaťročia vzniklo na Slovensku veľké množstvo medicínskych a dermatologických centier, ktoré sa okrem iného zaoberajú aj prístrojovým odstraňovaním celulitídy. Vyškolení pracovníci, terapeuti a v niektorých prípadoch aj lekári používajú na zmiernenie prejavov celulitídy certifikované prístroje, pracujúce na báze rôznych technológií a využívajúce vedecké poznatky o celulitíde. Najčastejšie ide o lasery, lymfodrenáž, kavitáciu, rádiofrekvenciu.

Úlohou týchto ošetrení je pôsobiť na zhluky tukových buniek v celulitídou postihnutej oblasti, zmenšovať ich alebo rozbíjať. Dokážu podporiť prekrvenie navonok chladnej kože a zvýšiť lymfatický odtok. A to všetko s jediným cieľom – podporiť zásobovanie tejto oblasti dôležitými živinami, kyslíkom a krvou, a zabezpečiť odplavovanie škodlivín a toxínov, ktoré boli uzavreté v špecifických tunkových bunkách, ktoré sa navonok prejavujú ako hrudky – už nám dobre známa celulitída.

Účinnosť týchto prístrojových metód je potvrdená mnohými spokojnými ženami. Má však isté špecifiká.

  • Aby sa dostavili výsledky, musíte absolvovať odporučený počet procedúr a celková cena za ošetrenie celulitídy sa vyšplhá k stovkám eur.
  • Pokožka ošetrovanej oblasti by mala byť celistvá – bez čerstvých jaziev a odrenín, bez zápalov kože.
  • Nezáleží od stupňa celulitídy – dokážu „zmazať“ malé hrboľčeky, ale i zmierniť stav vysokých stupňov celulitídy.
  • Negarantujú odstránenie celulitídy na 100%, ani celoživotnú trvalosť výsledku. Záleží od stupňa celulitídy na vašich stehnách a zadku a od zmien v životnom štýle, ktoré ste ochotná prijať. Mali by ste dohliadať na kvalitu stravy a nedovoliť, aby sa číslo na váhe posúvalo smerom vyššie. Kolísanie hmotnosti a nedostatok pohybu, pribúdajúci vek a hormonálna nerovnováha sú prvotnými príčinami, prečo sa celulitída na vašej koži opäť objaví. Vo väčšine prípadov má odstránenie celulitídy laserom alebo lymfodrenážou účinnosť na 1 rok. Potom sa ošetrenie musí zopakovať.

Ak vás zaujíma, na akom princípe jednotlivé typy procedúr fungujú, viac informácií nájdete v našom článku TU.

Zhrnutie na záver

Ak ste sa dočítali až sem, tak veríme, že ste našli aspoň zopár informácií o tom, čo celulitídu spôsobuje a ako sa s ňou popasovať. Riešení je hneď niekoľko. Niektoré z nich nestoja nič (ak teda nerátame istú obetu a snahu zmeniť svoje telo k lepšiemu), ďalšie zase možno zaberajú, no sú finančne náročnejšie. Celulitída na vašej koži nevznikla z večera do rána, a preto počítajte s tým, že aj jej zmiernenie bude nejaký čas trvať. Či už to budú masáže, cvičenie, anticelulitídne krémy a gély, zmena stravovania, alebo sa zveríte do rúk odborníkov – nevzdajte sa po dvoch týždňoch.

Viac ako 75% žien uvádza, že najsilnejšou trojkombináciou je

zdravá vyvážená strava + fyzická aktivita + masáž podporená anticelulitídnym krémom

Je dôležité vyriešiť príčinu a nie kamuflovať následky. Drahé procedúry zmierňujú totiž iba prejavy celulitídy a nie sú pravým riešením vášho problému.

Pamätajte – chce to čas a pozitívne zmeny na viacerých frontoch… Nech ste zdravé, krásne, sebavedomé a sexi ženy spokojné s vlastným telom.


Zdroje:

www.health.com

www.medicalnewstoday.com

www.womemshealthmag.com

www.pixabay.com

...

Žiadne komentáre