Zdieľaj

Ako zavariť uhorky – Uhorková sezóna sa vôbec nemusí spájať s ničnerobením. Najmä, ak pred vami pristane pár prepraviek s uhorkami, máte o prácu na najbližšie dni postarané. Ako zavariť uhorky, aby boli správne dochutené a aromatické, aby vám z nich nezostalo ťažko a aby boli chrumkavé presne “na zub”, sa naučíte v nasledujúcich riadkoch. S uhorkami to nie je žiadna komplikovaná veda a ich sterilizácia má jasné pravidlá, preto aj v tomto návode nájdete rokmi overené recepty na sterilizáciu uhoriek nakladačiek.

Uhorky nakladačky – príprava na zaváranie

Na zaváranie sú najlepšie uhorky nakladačky, ktorým sa v našich zemepisných podmienkach veľmi dobre darí a dorastajú do optimálnej, takmer jednoliatej veľkosti. Na jeden zber tak môžete obrať niekoľko kilogramov veľkostne podobných uhoriek, ktorými sa poháre najlepšie zaplnia. I napriek tomu, pri zbere nepohrdnite ani “drobcami”, ktorých použijete na vyplnenie medzipriestoru. Veľkosť uhoriek vhodných na zaváranie sa pohybuje v dĺžke od 5-12 cm.

Po obratí vás čaká najmenej obľúbená časť – umývanie, minimálne v dvoch vodách, keďže uhorky rastú pri zemi a sú aj dosť znečistené. Najskôr ich vložte do veľkej nádoby so studenou vodou, kde ich odmočíte od pôdy a zmäkne aj ich pŕhlivosť. Vodu zlejte, uhorky poriadne prepláchnite, znova doplňte vodu a pustite sa do čistenia uhoriek kefkou. Vo väčšine rodín sa nájde špeciálna mäkká kefka s hustými štetinkami, určená špeciálne na uhorky (u nás je to kefka-korytnačka). Určite nečistite uhorky drôtenkou z drezu, ani starou zubnou kefkou.

Po očistení uhorky odkladajte do čistých misiek a rovno ich trieďte podľa veľkosti, naloženie do pohárov potom pôjde od ruky

Výber zaváracích pohárov a viečok

Pre rýchlosť zavárania a praktickosť pri ukladaní sa uhorky najčastejšie zavárajú do pohárov s objemom 0,7 l – klasické “sedemdecáky”. Litrové poháre síce zhltnú omnoho viac uhoriek, no naraz zavaríte omnoho menej pohárov.

Poháre a viečka prekontrolujte, dôkladne očistite v horúcej vode, zbavte všetkých bubliniek od saponátu a vysušte. Na tento krok mnoho gazdiniek zabúda a naplnený pohár uzatvárajú mokrým viečkom na mokrý závit. Sterilizácia v takomto pohári nemusí prebehnúť úspešne a viečko poddá.

Ďalšie suroviny zo záhrady a základné koreniny

Okrem uhoriek je zvyklosťou mnohých rodín pridávať do pohárov aj mrkvu, cibuľu, kôpor a korenie. Pôvodnú chuť uhoriek ozvláštnia a zvýraznia, uhorky sa stanú jemne pikantné, viac aromatické a napríklad vďaka kôpru vás z uhoriek nebude bolieť žalúdok.

Na dno pohára môžete uložiť dve kolieska zo stredne veľkej cibule, 4-6 koliesok mrkvy, 1 stredne veľký kvet kôpru (alebo polovicu z veľkého), 6-8 ks celého nového korenia, 6-8 ks celého čierneho korenia. K tomu navyše môžete pridať i horčicové semienka o množstve na ¼ kávovej lyžičky, kúsok listu viniča a pre tých, ktorý obľubujú pikantnosť, by sa do pohára mala prikotúľať aspoň jedna červená feferónka.

Ukladanie uhoriek do pohárov

Základom je do pohára uložiť čo najviac uhoriek. A to tak, že utlačíte aj predchádzajúce prísady. Vyberte najskôr uhorky o veľkosti 8-12 cm a ukladajte ich vo zvislej pozícii (stojato) v celej základnej vrstve. Zvyšok pohára doplňte menšími uhorkami, buď to v druhej stojatej vrstve, alebo ich ukladajte poležiačky. Vrchné uhorky by mali byť uložené tak, aby tie spodné dokázali udržať pod sebou. Uhorky totiž po naliatí nálevu nesmú začať plávať. Od horného okraja pohára ponechajte 1 cm voľný, aby viečko netlačilo priamo na uhorky a neprasklo ich.

Ako pripraviť sladkokyslý nálev do uhoriek

Predstavíme si najjednoduchší základný sladkokyslý nálev do uhoriek z legendárnej knihy o zaváraní, z ktorej sa väčšina receptov bez problémov vydarí.

Základná receptúra obsahuje:

  • 3 litre vody
  • 1 liter 8% octu
  • 100 g kuchynskej soli
  • 350 g cukru (alebo úmerné množstvo umelého sladidla, ak zavárate pre diabetika)

Všetky zložky sa spolu rozmiešajú pri miernom zohrievaní. Jednoduchými matematickými výpočtami viete dávku zdvoj-, či strojnásobiť. Nálev je určený na priame plnenie do pohárov s uhorkami. Pri plnení do pohárov by mal byť mierne vychladnutý. Nálev nemusí siahať úplne po hrdlo pohára, inak sa môžu koreniny vyplaviť a dostať pod viečko.

Ak si chcete pripraviť koncentrovaný sladkokyslý nálev, ktorý vám vydrží počas celej sezóny a pred použitím ho iba stačí zriediť s vodou, potom v nádobe bez nutnosti ohrievania spolu zmiešajte :

1 liter 8% octu + 150 g kuchynskej soli + 350 g cukru

Pred použitím do uhoriek stačí takýto predpripravený “nálev” zmiešať s vodou v pomere:

1 diel nálevu + 3 diely čistej vody

(Zdroj: Jaroslav Balaštík – Konzervovanie v domácnosti, r. 1980)

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako si zaváranie uľahčiť. Na trhu sú viaceré koreniace zmesi, dochutené práškové zmesi na prípravu nálevu, nakladače, ktoré konzervujú uhorky bez nutnosti sterilizácie, avšak za cenu toho, že obsahujú emulgátor – benzoán sodný (E211), ktorý môže spôsobovať viaceré zdravotné ťažkosti. Práve preto sme sa orientovali na základné receptúry našich starých mám.

Sterilizácia uhoriek – dôležité teploty a časy

Poháre sú naplnené, dôkladne uzatvorené, už nás čaká len korunovanie snahy úspechom s plnou komorou chrumkavých uhoriek. Poháre naukladajte do zaváracieho hrnca a do troch štvrtín výšky ich zalejte studenou vodou. Ak chcete proces urýchliť, môžete použiť i vodu o teplote 50-60°C.

Pri sterilizácii pohárov do objemu 1 liter sa odporúča dodržiavať nasledujúce časy.

  • Po dosiahnutí teploty 80°C sterilizujte uhorky v zaváracích pohároch 15 minút – 20 minút.

alebo

  • Po dosiahnutí teploty 90°C sterilizujte uhorky v zaváracích pohároch 10 minút.

alebo

  • Po dosiahnutí teploty 100°C sterilizujte uhorky v zaváracích pohároch 5 minút.

Po sterilizácii treba vybrať poháre z hrnca, otočiť hore dnom a uložiť na utierku. Pozorujte, či z niektorého pohára neuniká nálev alebo vo vnútri pohára nestúpa stĺpec s bublinkami vzduchu.

Ďalšiu várku pohárov nevkladajte do horúcej vody v zaváracom hrnci. Predtým túto vodu zmiešajte so studenou vodou na teplotu cca 50°C a uberte z jej množstva, aby s poháre nepotopili úplne.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaAko zavariť lečo a kečup – najlepšie recepty
DalšieBazén alebo vírivka na záhradu?
Zuzana
Mám rada potulky prírodou a všetko krásne. Žijem aktívny život a chcem pre seba to najlepšie. V článkoch vám prinášam moje osobné skúsenosti s produktami, ktorým verím.

Žiadne komentáre