Obsah
Ako zavariť paradajky: Z paradajok nemusí byť iba kečup alebo pretlak. Do zimných zásob si môžete pripraviť zavárané paradajky v oleji s bylinkami, sušené paradajky, predpripravené omáčky k pečenému mäsu, alebo čo tak vyskúšať zavariť paradajkový podklad na pizzu ? Prešli sme naše kuchárske knihy a overené recepty a prinášame vám zbierku zaujímavých receptov, ktoré stoja za vyskúšanie.
Zavárané paradajky – základný postup
Budete potrebovať:
- Niekolko kilogramov paradajok
- Soľ
Postup:
Paradajky obarte horúcou vodou, stiahnite šupu, vyrežte zelený stred a rozrežte na menšie časti (polovice, štvrtiny, šestiny). Husto ich natlačte do zaváracích pohárov s objemom 7 dcl a navrch každého pohára nasypte ½ čajovej lyžičky soli. Nepotrebujete žiadny nálev, paradajky pustia dostatok vlastnej šťavy. Sterilizujte pri teplote 85 °C po dobu 15 minút.
Takto zavarené paradajky majú v kuchyni všestranné využitie a môžete ich po otvorení pohára dochucovať podľa potreby. Ide o akýsi “polotovar”, ktorý sa výborne hodí do šťavy k mäsu, do červených hustých polievok. Odvarením šťavy a pridaním byliniek a cesnaku získate chutný podklad na pizzu v prirodzenou chuťou.
Sterilizované cherry paradajky v sladko kyslom náleve
Budete potrebovať:
- Cherry paradajky – žlté, červené, alebo rôzné iné odrody drobných paradajok
- Cukor
- Ocot
- Soľ
- Strúčiky cesnaku
- Koreninovú zmes (napríklad aj takú, ktorá sa dáva do uhoriek)
Postup
Cherry paradajky umyte a naložte do 7 dcl-ových pohárov. Do každého pohára pridajte 2-3 prepolené strúčiky cesnaku, 2 lyžice cukru, lyžičku koreniacej zmesi. Nasleduje príprava nálevu, ktorého množstvo musíte odhadnúť podľa počtu pohárov. Základný pomer je: na 1 šálku octu pridať 3 šálky vody a 2 lyžice soli.
Ak si chcete celú prípravu uľahčiť, vyskúšajte klasický sladkokyslý nálev, ktorý sa používa pri zaváraní uhoriek (recept nájdete TU) . V takom prípade nemusíte pridávať cukor vopred do pohárov.
Recept na najlepší kečup
Budete potrebovať:
- 2 kg mäsitých paradajok
- 1 kg jabĺk
- ½ kg cibule
- 8 strúčikov cesnaku
- 400 g kryštálového cukru
- 6 ČL soli
- Ocot podľa chuti
- 2 ČL sladkej červenej papriky
- 12 ks nového korenia
- 6-8 bobkových listov
- 8-10 klinčekov
- pre pikantnosť – Chilli papričky alebo feferónky
Všetku zeleninu a jablká nakrájajte nadrobno a spolu rozvarte do mäkka. Pridajte dochucovadlá a koreniny a za stáleho miešania varte aspoň 30 minút. Rozvarenú masu odstavte, nechajte mierne vychladnúť, rozmixujte ponorným mixérom a následne prepasírujte cez sitko, aby ste sa zbavili zvyškov šúp a semienok. Ak je kečup ešte riedky, pokúste sa vodu z neho odvariť. Kto má rád pikantné, môže pridať feferónky alebo chilli papričky. Kečup naložte do menších zaváracích pohárov a sterilizujte pri teplote 85 °C po dobu 25 – 30 minút.
Pikantná paradajková omáčka
Budete potrebovať:
- 2 kg paradajok
- 4-5 strúčikov cesnaku
- 2-3 červené cibule
- 6 PL oleja
- 4 PL octu
- 150 g kryštálového cukru
- 4 čajové lyžičky Chilli korenia
- 6 čajových lyžičiek Karí korenia
- soľ podľa chuti
Postup:
Paradajky obarte horúcou vodou, stiahnite šupky, vyrežte tvrdé zelené časti a nakrájajte na drobno. Cibuľku nakrájajte na drobno a cesnak nastrúhajte. Na oleji ich osmažte dozlatista a pridajte paradajky. Varte dovtedy, kým sa dužina paradajok nerozpadne. V prípade potreby podlejte 100 – 150 ml vody. Pridajte ocot, cukor a postupne i chilli a karí korenie. Tieto pikantné koreniny pridávajte po lyžičkách, premiešajte a ochutnajte. Ak sa vám omáčka bude už zdať príliš pikantná, nemusíte pridať celé množstvo uvedené v rozpise. Nezabudnite dochutiť soľou podľa vlastnej chuti. Varte ešte aspoň 20-25 minút, kým omáčka nezhustne. Ešte horúcu omáčku naložte do zaváracích pohárikov, vzduhotesne uzavrite a nechajte vychladnúť.
Omáčka má bez sterilizácie kratšiu trvanlivosť, približne 3-4 týždne. Je výborná ku grilovaným pochúťkam a o jej pálivosti môžete rozhodnúť vy. Ak ju budete chcieť uchovať po dlhšiu dobu – aj na zimné mesiace, napr.k pečenému bravčovému mäsu, zasterilizujte ju bežne ako kečup.
Paradajkový podklad na pizzu
Budete potrebovať:
- Mäsité paradajky
- Cesnak
- Soľ
- Čierne korenie
- Dochucovacie koreniny – bazalka, oregano, tymián (v sušenom alebo čerstvom stave)
Postup:
I v tomto prípade musíte paradajky najskôr zbaviť šupy po krátkom obarení horúcou vodou. Zbavte ich aj semienok a tvrdých častí, aby mohla vzniknúť čo najjemnejšia zmes. Paradajky rozvarte do mäkka a pridajte prelisované strúčiku cesnaku ( na 1 kg paradajok 5-6 strúčikov cesnaku). Podľa chuti dosoľte a okoreňte a odparujte, kým paradajková zmes nezačne hustnúť. Pred záverom varenia sa vyhrajte s koreninanmi typickými pre pizzu – oregano, bazalka a tymián. Pridávajte postupne, miešajte a priebežne ochutnávajte. Hotovú paradajkovú drť nechajte mierne vychladnúť, naložte do menších pohárov, vzduchotesne uzavrite a sterilizujte pri 80 °C po dobu 15 minút.
Zavárané paradajky s bazalkou a cesnakom
Budete potrebovať:
- Stredne veľké paradajky – napr. strapcové
- Cesnak
- Listy čerstvej bazalky
- Soľ
Postup:
Veľmi jednoduchým spôsobom a prakticky bez náročnej prípravy si môžete prpraviť zaujímavú chuťovku na zimu. Paradajky umyte, vyberte zelený stred a predeľte ich na štvrtiny. Naložte ich do pohárov. Do každého pohára pridajte prekrojený strúčik cesnaku, 2-3 lístky bazalky a 1 menšiu čajovú lyžičku. Žiadny nálev nepotrebujete, pri zaváraní pustia dostatok šťavy. Sterilizujte pri teplote 85°C po dobu 15-20 minút. Objem paradajok v pohári sa zmenší, toho sa pri dobrom uzatvorení však nemusíte vôbec obávať. Táto zaváranina sa výborne hodí k cestovinám na taliansky spôsob.
Delikátne sušené paradajky v olivovom oleji
Budete potrebovať:
- Paradajky – dajte si záležať na ich kvalite
- Listy čerstvej bazalky
- Petržlenová vnať
- Cesnak
- Soľ
- Panenský olivový olej
Postup:
Paradajky umyte a nakrájajte na kolieska o hrúbke cca 7 – 10 mm. Dajte ich usušiť do rúry alebo použite sušičku ovocia a zeleniny, ktorá sa postará o rovnomerný výsledok. Na dno zaváracieho pohára dajte trochu olivového oleja, štipku soli a prvú vrstvu paradajok. Pridajte trochu prelisovaného cesnaku a vrstvu bazalkových listov s petržlenovou vnaťou. Opäť nasleduje vrstva paradajok, soli, cesnaku a byliniek a takto ich striedajte, až kým nedosiahnete do výšky približne 2 cm od okraja pohára. Pohár sa snažte nakladať surovinami čo najtesnejšie, aby ste minimalizovali spotrebu oleja. Na záver zalejte pohár olivovým olejom. Lejte ho pomaly a na niekoľko krát, pozorujte, či z niektorých miest neunikajú bublinky vzduchu. Olej sa musí dostať všade a musí prevyšovať naložené suroviny. Pohár vzduchotesne uzavrite, odložte na tmavé chladné miesto a nechajte 3-4 týždne odležať.