Obsah
Voči pigmentovým škvrnám nie je imúnnym prakticky nikto, bez ohľadu na vek alebo farbu pleti. Chcete lepšie porozumieť fenoménu pigmentových škvŕn a dôležitosti ochrany pokožky? Potom sú nasledujúce riadky určené práve vám.
V prvom rade treba povedať, že existujú rôzne typy kožných škvŕn a prejavov, ktoré sa môžu objaviť v rôznych tvaroch a farbách po celom tele. Niektoré majú dedičnú povahu a na koži sa objavujú od narodenia, zatiaľ čo spúšťačom iných môžu byť rôzne, zväčša vonkajšie faktory.
Pigmentové škvrny – výsledok hyperpigmentácie
Pigmentové škvrny sú výsledkom nadmernej tvorby kožného pigmentu. K tomuto javu dochádza vtedy, keď kožné bunky zvané melanocyty začnú produkovať nadmerné množstvo melanínu – pigmentu, ktorý dodáva farebný odtieň našej pleti a pokožke. Hyperpigmentáciu môže vyvolať dlhodobé nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia, hormonálne zmeny, ale napríklad aj trauma (zranenie, vpich žihadla hmyzu) na koži. Pri nadmernej produkcii melanínu dochádza k jeho nahromadeniu či lokalizácii, čo vnímame ako malé škvrny na povrchu pokožky, farebne kontrastujúce s jasnou pokožkou naokolo.
Pigmentové škvrny = starecké škvrny
Na vznik pigmentových škvŕn vo veľkej miere vplýva slnečné žiarenie, respektíve jeho ultrafialové zložka. Nadmerné vystavenie UV žiareniu môže z dlhodobého hľadiska poškodzovať pokožku. Jedným z príznakov predčasného starnutia kože sú okrem vrások aj pigmentové, inak povedané slnečné škvrny. Majú charakteristickú hnedastú farbu a na pokožke sa objavujú v pokročilejšom veku, štandardne po 50tke. Preto dostali pomerne nelichotivý názov „starecké škvrny“.
Pigmentové škvrny v tehotenstve
Istý typ pigmentových škvŕn sa objavuje výlučne u žien v období dramatických hormonálnych zmien. Bežne sa tak deje počas tehotenstva, kedy tieto šedivohnedé pigmentové škvrny zasahujú predovšetkým tvárovú časť. Aj preto získali pomenovanie tehotenská maska. Aj v tomto prípade platí, že prejavy „tehotenskej masky“ môže zhoršiť nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu.
Dbať na prevenciu sa oplatí
Myslite na zdravie svojej pokožky včas a osvojte si pár jednoduchých preventívnych opatrení, vďaka ktorým môžete účinne predchádzať nielen pigmentovým škvrnám, ale aj iným nežiaducim kožným prejavom a ochoreniam. Vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku v čase, kedy je slnečné žiarenie najintenzívnejšie, teda cca od 10:00 do 16:00 (v lete). Nezabudnite pokožku dostatočne vyživovať a chrániť širokospektrálnym (ochrana pred UVA aj UVB žiarením) opaľovacím krémom s ochranným faktorom aspoň 30. Ak už pigmentové škvrny máte a chcete ich zredukovať, pomôže vám účinná kozmetika na pigmentové škvrny, ktorá zároveň podporí regeneráciu kože.