Zdieľaj

Konjakové cestoviny – v našich končinách takmer neznámy pojem. Pokiaľ ale chudnete, počítate kalórie a snažíte sa udržať si zdravý životný štýl mali by ste na konjakové cestoviny zamerať pozornosť.

🌿Konjak – konjac

Konjakové cestoviny (môžete sa stretnúť aj s názvom konjacové cestoviny) sa vyrábajú z rastliny, ktorej celý názov je Amorphophallus konjac (Zmijovec indický). Konjak je rastlina, ktorá pochádza z oblasti tropických pralesov v Ázii.  Voľne rastie aj v západnej Afrike, Austrálii a Polynézii. Najviac sa pestuje v Japonsku a v Číne. Koreň rastliny tvorí hľúza, ktorá sa konzumuje. V ázijských krajinách je bežnou súčasťou jedálnička. V našich končinách sa môžete stretnúť s konjakovou múkou a produktmi, ktoré sa z nej dajú urobiť.

Vo východnej Ázii sa používa aj ako tradičný liek na rôzne ochorenie. Táto rastlina by mala zmierňovať rast nádorov, riediť hlieny, lepšiť hojenie popálenín a kožných problémov. Vedecké štúdie ale naznačujú, že produkty z konjaku môžu znižovať cholesterol, zlepšovať metabolizmus cukrov a udržiavať zdravú mikroflóru v hrubom čreve.

🌿Konjakové cetoviny Shirataki

Konjakové cestoviny môžete poznať aj pod názvom Shirataki. Neobsahujú tuk, sacharidy a ani škrob. A práve preto sú vhodné pri rôznych redukčných, ale aj zdravotných diétach.

Sú vhodné pre diabetikov a osoby, ktoré majú zvýšený cholesterol. Oproti bežnej múke neobsahujú ani lepok. Produkty z konjakovej múky (cestoviny aj ryža) sú vhodné pre osoby, ktoré majú intoleranciu na lepok.

Po týchto cestovinách môžete siahnuť ak držíte Dukanovu, alebo Atkinsonovu diétu. Žiadnu zásadu stravovania, ktorých je v týchto diétach dosť s konjakovými cestovinami neporušíte.

🌿Konjakové cestoviny a keto diéta

Tieto cestoviny si môžete dať aj pri ketogénnom stravovaní. Neobsahujú sacharidy a ani tuk takže vám nič nebráni v tom zakomponovať ich do jedálneho lístka. Nezabúdajte ale, že pri keto diéte je vhodné zamerať sa na vyšší príjem tukov. A práve tuky môžete doplniť vhodnou omáčkou.

 Konjakové cestoviny, ako bolo spomenuté neobsahujú tuk a cukry a preto sú ideálnou voľbou ak držíte nízkosacharidovú diétu, prípadne ak chcete obmedziť príjem cukru v strave.

Cestoviny ale nie sú jediným produktom, ktorý sa z tejto rastliny vyrába. Môžete sa stretnúť s konjakovou múkou, alebo konjakovou ryžou.

🌿Konjaková múka

Konjaková múka sa vyrába z hľuzy rastliny. Vysušeným a pomletím sa získa múka, ktorú môžete používať ako náhradu za klasickú pšeničnú múku. Môžete ju pokojne použiť aj do polievok, na zahustenie omáčok alebo do pudingov.

🌿Konjaková ryža

Konjaková ryža sa vyrába z konjakovej múky. V podstate ide o cestovinu v tvare malých guličiek, ktoré pripomínajú ryžu. Príprava je pomerne jednoduchá. Ryžu umyjete a tepelne upravíte. Môžete ju variť, alebo opiecť na suchej panvici.

🌿Konjakové cestoviny

Konjakové cestoviny sú ďalším známym produktom, ktorý sa vyrába z konjakovej múky. Ak si ich zakúpite pripravte ich podľa návodu. Ako prílohu ich môžete podávať napríklad so syrovou omáčkou.

🌿Konjakové cestoviny a kalórie

Diéta, pri ktorej môžete jesť do sýta je snom každého kto chce nejaké to kilo zhodiť. Konjakové cestoviny vám v tom ale môžu výrazne pomôcť. Oproti bežným cestovinám z pšeničnej múky obsahujú minimum kalórií. 100 g bežných pšeničných cestovín má cca 380 kcal. To isté množstvo konjakových cestovín má len 10 kcal. Vďaka tomu sa nad otázkou čo na cestoviny nemusíte trápiť a pokojne to môže byť aj omáčka, ktorá má viac kalórií a pri diéte by ste si ju odopierali.

🌿Tajomstvo chudnutia je vo vláknine

Konjakové cetoviny, múka a aj ryža obsahujú látku s názvom glukomanán. Je to druh vlákniny, ktorá hrá pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov dôležitú úlohu.

Význam vlákniny v chudnutí je v jej schopnosti zväčšiť svoj objem naviazaním vody. Vďaka zväčšeniu objemu sa žalúdok rýchlejšie naplní a pocit sýtosti sa dostaví skôr. Výsledkom je, že zjeme menej než bežne.

Glukomanán je vláknina, ktorá spomedzi ostatných vyniká svojou schopnosťou zväčšiť svoj objem takmer 100 násobne. Či to tak je, alebo nie, nie je isté. Pravdou ale je, že vlákninu pri redukčných diétach je dobré zaradiť do jedálničku. V žalúdku nasiakne, zväčší svoj objem a pocit sýtosti sa dostaví skôr ako pri bežnom stravovaní. Zároveň sa tento pocit udrží dlhšie a vy nebudete o hodinu – dve hľadať niečo malé na zjedenie.

Ďalšou dobrou vlastnosťou konjakových cestovín je ich schopnosť naviazať tuky z ostatnej stravy. Do organizmu sa tak dostane menej tukov a telo ich nemusí ukladať ale ich vylučuje. Môže to prispievať k zníženiu hladiny cholesterolu.

Jedno mínus konjakové cestoviny majú. Sú bez chuti. Ich schopnosť nasiaknuť chuť a aj arómu jedla, ku ktorému tvoria prílohu tento nedostatok výrazne predčia.

🌿Slovo na záver

Na mieste je otázka, ako môžu byť tieto cestoviny vhodné pri keto diéte, kedy sa organizmus má dostať do ketózy a premieňať tuky na energiu. Pokiaľ organizmu obmedzíte prísun tukov aj cukrov zostávajú len bielkoviny, z ktorých môže čerpať energiu. Bielkoviny (proteíny) sú síce zdravé, ale ich vyšší príjem môže mať za následok poškodené obličky a pečeň.

Náhly nedostatok energie zas môže viesť k závratom, slabosti a celkovej únave. Nech už siahnete po akejkoľvek diéte, je dobré aby ste mali pestrý jedálniček. Organizmus pre správne fungovanie potrebuje vitamíny, minerály, stopové prvky, bielkoviny, tuky a aj sacharidy (v rozumnej miere). Pokiaľ nemáte zdravotné problémy nájdite si redukčnú diétu, ktorá vám bude vyhovovať. Stále platí, že ak chcete schudnúť treba znížiť príjem kalórií a zvýšiť ich výdaj. Konjakové cestoviny vám môžu pomôcť znížiť príjem, s výdajom si už bude musieť poradiť každý sám.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaAkné a strava
DalšieAko dlho trvá otehotnieť po sexe?
Zuzana
Mám rada potulky prírodou a všetko krásne. Žijem aktívny život a chcem pre seba to najlepšie. V článkoch vám prinášam moje osobné skúsenosti s produktami, ktorým verím.

Žiadne komentáre