Zdieľaj

Trpíte akné v dospelosti? Máte prebytok mužských hormónov

Akné je síce pre mnoho ľudí synonymom dospievania, ale často pretrváva až do dospelosti. Niektoré odhady odborníkov hovoria, že až tretina žien od 20 do 60 rokov a pätina mužov rovnakého veku sa s týmto problémom niekedy potýkala. Prečo sa akné v dospelom veku tvorí?

 

Akné kvôli hormónom aneb príliš veľa androgénov

U veľkej časti dospelých ide o vyššiu citlivosť na hladinu mužských hormónov, teda nerovnováhu medzi mužskými a ženskými hormónmi. V tele sa zvyšuje hladina mužských hormónov androgénov, ktoré okrem iného zodpovedajú aj za látkovú výmenu v rôznych vrstvách kože. Ak dôjde k prebytku androgénov, koža následne vyrába väčšie množstvo mazu a tým sa upchávajú jej póry. V koži kvôli tomu vznikajú čierne bodky, takzvané komedóny. Akonáhle sa premnožia baktérie, postihnuté miesto s komedón sa zapáli. Vytvára sa pupienky s bielou čiapočkou, alebo tiež bolestivé vriedky.

 

Na vine je menštruácia a stres

Jednorazový výsev akné môže u žien spôsobiť napríklad menštruačný cyklus a s ním spojené výkyvy hormonálnej hladiny. Z rovnakých dôvodov sa akné u dospelých žien vyskytuje vo zvýšenej miere aj v tehotenstve a počas menopauzy. Na vine výsevu akné ale môže byť aj stres, a to ako u žien, tak aj u mužov. V stresových situáciách totiž tiež kolíše hladina hormónov a dochádza k nadmernej produkcii kožného mazu.

Liečba akné u dospelých býva väčšinou behom na dlhú trať, dospelé ženy zvyčajne na vonkajšie liečbu reagujú veľmi málo. Navyše rad prípravkov je najmä v začiatku liečby voči pokožke agresívne a môžu kožu značne podráždiť. Dôvodom sú nielen samotné prípravky, ale tiež fakt, že pokožka dospelých žien začína byť okolo ich 30. roku veku o dosť citlivejšie. Uškodiť môže navyše tiež používanie niektorých kozmetických prípravkov – napríklad opaľovacie krémy, pleťové mlieka či make-up, ktoré nie sú určené pre aknóznu pleť a môžu celý stav ešte zhoršiť, prípadne dokonca vyvolať tzv. Kozmetické akné. V Európe sa kozmetické prípravky na tzv. komedogenitu, teda schopnosť niektorých ich zložiek prispievať k tvorbe vyrážok, väčšinou netestujú. Ženy, ktoré akné trápi, by preto mali používať kozmetiku určenú pre aknóznu pleť.

 

Ako na akné

  • Pleť dvakrát denne dôkladne čistite. Ak nemáte zrovna žiadny väčší problém, postačí čistiaci gél a voda. Na vznikajúci pupienky použite liehové roztoky s vitamínom A.
  • Pozor na baktérie – práve zanesenie infekcie spôsobuje zanietenie Uhrík, po ktorých potom zostávajú na pleti nerovnosti a jazvy. Tie sa dajú odstrániť brúsením alebo ožarovaním pomocou laseru.
  • Užívajte pravidelne vitamín B6 (pyridoxín).
  • Na postihnutú pleť používajte krémy pre liečbu akné, obsahujúce antibakteriálne pôsobiace kyselinu azelaová.
  • Nepoužívajte kozmetické prípravky, ktoré nie sú určené pre pleť postihnutú akné. Tým môžete jeho priebeh ešte zhoršiť alebo vyvolať tzv. Kozmetické akné.
  • Pozor na agresívne prípravky – krémy na prvú pomoc pleť pri dlhodobom a pravidelnom poškodenia veľmi vysušujú a dráždia.
  • Účinnou zbraňou v boji s akné je chemický peeling. Ide o špeciálny slupovací techniku, slúžiace na regeneráciu pokožky. V rôznych koncentráciách sa na pleť aplikujú alfahydroxykyselín, najmä kyselina glykolová a dochádza k výraznému skvalitneniu pleti, zúženie pórov, redukciu mazu a vypnutie a vyhladenie pokožky.

doporučené prípravky

Prevencia? Jedlo, pohyb, vzduch

Pri liečbe i prevencii akné je dôležité dôkladné čistenie pleti.

Do akej miery možno vznik a priebeh akné ovplyvniť určitú stravou? Ktoré potraviny lekári odporúčajú a ktorým sa naopak vyhnúť? “Hoci nie je potvrdený vplyv stravy na výskyt akné, možno určité neblahé stravovacie vplyvmi vystopovať. Jedná sa predovšetkým o prevahu tučné stravy, najmä prepálených tukov, nadbytok dráždivých koreniacich zmesí či stabilizátorov v potrave a veľa cukru. Ako vhodnú stravu pre čistú pleť odporúčam racionálnu stravu zloženú z čerstvých potravín, čo najmenej polotovarov, sladkostí a iných pochutín.

Súčasťou prevencie i celkové liečby býva úprava jedálnička. Dermatologička Andrea Vocíková radia pestrú a zdravú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov. Stav pleti môže v niektorých prípadoch zhoršovať čokoláda, najmä vo väčšom množstve. Podobne stav akné a pleti zhoršuje alkohol a cigarety.

A čo ďalšie lekári v boji proti akné odporúčajú? Dostatok pohybu a pobyt na čerstvom vzduchu.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaOdstránenie celulitídy
DalšieZelená káva na chudnutie
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre