Obsah
Vedeli ste, že bez estrogénu sa ženské telo nezaobíde? Nedostatok estrogénu má veľmi negatívny vplyv na celkovú funkciu ženského tela, zvlásť na menštruáciu a na prípadné tehotenstvo. Je veľmi dôležitô udržiavať si v rovnováhe hladinu estrogénu. Väčšinou sa o nedostatok estrogénu starať nemusíte, pretože si ho telo dopľňa podľa potreby. Iná situácia nastáva v období menopauzy, kedy estrogén nie je dostatočný.
Práve s nedostatkom estrogénu sa spája tiež nežiaduce príznaky počas menopauzy, či už je to zvýšené potenie, dýchavičnosť, nevoľnosť, nervozita alebo migrény. Je dokázané, že ak sa dopĺňajú prírodné estrogény v klimaktériu, príznaky sú pozvoľnejšie.
Okrem toho sa môže nedostatok hormónu estrogénu u žien prejavovať aj vplyvom na libido, kedy žena skrátka prestane mať chuť na sex. Tento príznak je tiež zhodný s prejavmi klimaktéria, teda obdobím, kedy žena vstupuje alebo prechádza menopauzou.
Práve v tomto období hladina estrogénu veľmi kolíše a vytráca sa, to sa nakoniec podpisuje na strate menštruácie a nemožnosti otehotniež prirodzenou cestou. Nebojte si prírodnou cestou zvýšiť estrogén s overenými doplnky stravy.
✅Prírodný estrogén je dôležitejšie, než si myslíte
Vieme, ako veľmi dôležitý je pre každú ženu estrogén, a kvôli tomu sme sa zamerali na možnosti, ako doplniť estrogén prírodnou cestou. Jedným z vhodných prírodných doplnkov stravy je napríklad aj Feminus.
Feminus vhodne dopľňa prírodný estrogén, teda steriodné pohlavný hormón, ktorý má zásadný vplyv práve na sexuálny život a schopnosť počatia dieťaťa. Neskôr, teda v období puberty má zase zásadný vplyv na vývoj ženských sekundárnych pohlavných znakov, predovšetkým na rast pŕs.
Estrogén ale ovplyvňuje aj ďalšie procesy v ženskom , a kvôli tomu je nenahraditeľný. Na druhej strane môže ale pôsobiť aj inak. Pokiaľ si vybavujete napríklad hormonálnu antikoncepciu, tak tá je práve založená na estrogénu.
Nie nadarmo sa potom dlho medzi ženami špekulovalo, že hormonálna antikoncepcia môže stimulovať rast pŕs a tak aj zväčšiť ženské prsia. Ale pozor, práve kvôli tomu taká antikoncepcie nesie značné riziká, preto ju skôr neodporúčame.
Pociťujete nedostatok estrogénu v tele? Tak práve pre vás bude FEMINUS najvhodnejší. Je predovšetkým určený ženám vo veku od 35 do 50 rokov a viac, ale nie sú stanovené žiadne hranice veku, kedy je tento prírodný doplnok stravy vhodný užívať. FEMINUS môže pre vás ponúknuť skvelých benefitov.
- Návrat stratenej vitality a temperamentu
- Zníženie miery vyčerpania a únavy
- Posilňuje koncentráciu a sústredenie
- Vhodný v období menopauzy
✅Nedostatok estrogénu vyriešite tiež doplnkom stravy FEMINUS, ale aké má výhody?
Výbornou voľbou, ak potrebujete doplniť nedostatok estrogénu, sú rôzne doplnky stravy, ktoré obsahujú prírodný estrogén. Je veľmi dôležité dopľňať estrogén predovšetkým u žien v období klimaktéria.
FEMINUS zvyšuje hladinu estrogénu v tele prirodzenou cestou. Jedná sa o prírodný doplnok stravy určený pre ženy. Vďaka estrogénu jednoducho vrátite svojmu ženskému telu späť vitalitu a zažijete príliv energie, ako predtým. Vhodný je aj ako prevencia pred príznaky menopauzy.
Estrogén taktiež súvisí so zlým životným štýlom. Existujú potraviny, ktoré prirodzene zvyšujú hladinu estrogénu. Sacharidy to síce nie sú, ale pomôžu budovať svalovú hmotu.
- Prispieva k prirodzenému vývoju ženských sekundárnych pohlavných znakov, a to najmä v období puberty.
- Udržuje prúžnosť prsia, bráni ich povisnutí s pribúdajúcim vekom.
- Podporuje rast pŕs.
- Stimuluje vývoj maternice, rovnako ako sliznice maternice.
- Podporuje schopnosť imunitného systému.
- Podporuje a urýchľuje spaľovanie tukov pri cvičení.
- Bráni rednutie kostí, ktoré sa často v priebehu menopauzy objavujú. Slúží ako prevencia osteoporózy.
- Podporuje regeneráciu kože a ciev, chráni ich.
- Celkovo má veľký vplyv na rast ženského tela a jeho komplexný vývoj v ženu.
- FEMINUS kvôli tomu je skvelou možnosťou , ako doplniť estrogén.
✅Feminus: balenie a cena
Možno ste netušili, že doplnok stravy na nedostatok estrogénu sa vyrába v Českej republike a jeho zloženie je prírodný. Kvôli tomu musia tak podliehať prísnym normám a štandardom.
Môžete si tak byť istí kvalitou prírodného estrogénu. Jedno balenie Feminus obsahuje 60 tabliet, to vyjde podľa odporúčaného dávkovania na mesiac užívania. Berú sa 2 kapsule denne, najlepšie ráno a popoludní. Cena za jedno balenie sa pohybuje okolo 600 Kč (22eur) , čo je za mesiac približne len 18 Kč (0,66eur) denne.
✅Nevýhody zvýšené hladiny prírodného estrogénu
Príliš vysoká hladina prírodného estrogénu môže ale mať aj negatívny vplyv na ženské telo. Keďže sa jedná o hormón, ktoré má ženské telo, jeho zvýšená hladina je nežiaduce.
Je preto potrebné skutočne pri užívaní Feminus doplnku stravy dbať na odporúčané dávkovanie a určite ho neprekračovať. Príliš vysoká hladina estrogénu je podobne škodlivá, ako práve nedostatok estrogénu. Ak si počas užívania prírodného estrogénu nie ste istí, odporúčame sa poradiť so svojím lekárom.
Detoxikácia je tiež spojená s nízkou hladinou estrogénu a menopauzou. Detoxikácia organizmu môže zmierniť príznaky menopauzy. Stojí to za vyskúšanie a tak môžete aj prispieť ku kvalite svojho zdravia.
- Vysoká hladina estrogénu zvyšuje výrazne riziko rakoviny pŕs.
- Estrogén, ako hormón, tiež podporuje stratu svalovej hmoty (na rozdiel od mužského pohlavného hormónu testosterónu), preto nie je dobré, keď je hladina estrogénu neprirodzene vysoká.
✅Čisto prírodný doplnok stravy, spoznajte silu prírody
Dôležitou súčasťou každého produktu je práve jeho zloženie. Niektoré doplnky stravy obsahujú až zbytočne príliš chémie, a práve preto nie sú prírodné. Odporúčame Feminus ako prostriedok pre doplnenie estrogénu, lebo nechceme, aby ste do seby zbytočne dostávali chemické a umelé látky.
Jeho čisto prírodné zloženie je oproti iným tabletám skutočne veľkou výhodou. Vieme totiž, že vždy je lepšie staviť na prírodné produkty.
✅Málo estrogénu a doplnok stravy Feminus: čo vás najviac zaujíma?
❓Kedy má žena hladinu estrogénu v poriadku, kedy ho má najviac?
Estrogén sa ako pohlavný ženský hormón začína tvoriť v puberte. Najviac estrogénu majú potom ženy zhruba od 20 do 30 rokov. Práve v tomto veku sú kvôli tomu vitálne, najplodnejšie a majú aj vysoké sexuálne libido. Práve preto je veľmi dobré už vo veku 40 rokov začať užívať prírodný estrogén, pretože sa žena môže potýkať s nedostatkom estrogénu.
❓Ako často by som mala užívať Feminus, aby som videla prvé výsledky?
Uživanie doplnku stravy Feminus sa odporúča dvakrát denne. Neprekračujte toto dávkovanie, pretože naopak zvýšená hladina estrogénu je tiež škodlivá. Ženy mali Feminus užívať minimálne 3 mesiace, za túto dobu už sú vidieť prvé výsledky.
❓Je Feminus len ďalší podvod?
Rozhodne nie. Feminus skutočne funguje, obsahuje veľmi účinné prírodné látky, ktoré sú schopné stimulovať tvorbu ženského pohlavného hormónu estrogénu. Dokazuje to množstvo štúdií na tieto látky, ale aj recenzie a skúsenosti žien, ktoré Feminus vyskúšali. Rozhodne nejde o žiadne placebo alebo podvod.
❓Kedy by mala žena začať dopľňať prírodné estrogén?
Veková hranica, kedy dochádza k úbytku hladiny estrogénu je individuálny. Je dobré užívať prírodné estrogén vo forme doplnku stravy Feminus vtedy, keď zistíte, že vaša hladina estrogénu klesá.
Väčšinou to odhalí test u lekára. Preventívne ale môžete začať užívať Feminus už skôr. Potom je naozaj vhodný v období menopauzy, kedy ženy naozaj trpia kvôli nedostatkom a toto je jeden to rizikových faktorov klimaktéria.
✅Záver: naozaj sa oplatí Feminus?
Určite áno. Môže vám pomôcť opäť zvýšiť nedostatok estrogénu. Jeho prírodné zloženie je veľmi účinné, hlavne nedostávate do tela zbytočne chémiu a ďalšie škodlivé látky.
✅Výhody FEMINUSU
Čo všetko môže prírodný bylinkový doplnok stravy FEMINUS ponúknuť ženám?
- 100% prírodné zloženie a produkt
- Posilňuje koncentráciu a sústredenie
- Pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu
- Podporuje správne fungovanie močovej sústavy
- Nemá žiadne vedľajšie účinky
- Posilňuje imunitný systém
- Udržuje optimálnu hladinu ženských hormónov
- Odbúrava únavu a ospalosť
- Posilňuje libido a sexuálny apetít
- Zvyšuje energiu a vitalitu
✅Feminus – hodnotenie a referencie užívateliek
Karolína (25 rokov):
Dlhú dobu som sa potýkala s hormonálnou nerovnováhou, ktorá sa v mojom prípade prejavovala únavou, akné a v neposlednom rade nadmerným nočným potením. Po 14-tich dňoch užívania produktu FEMINUS sa mi začala zlepšovať pleť, cítila som sa menej unavená. Vyskúšala som veľký rad vitamínov a doplnkov stravy a nič mi nepomáhalo, než som vyskúšala FEMINUS.
Jana (54 rokov)
Jana (46 rokov)
Po mesiaci užívania sa cítim dobre, jarná únava pomaly mizne, a hoci hlavne na jar trpí ma zápaly močových ciest, zatiaľ som nemala ani jeho náznak. Po dvoch týždňoch pravidelného úžívania zmizla podráždenosť, mám aj lepšiu náladau a cítim sa menej unavená. Ráno sa mi lepšie vstáva, takže myslím, že účinky sú už poznať. Len s tým libidom neviem. Na to by ste sa museli opýtať môjho muža.
Danuš (50 rokov)
Maximálna spokojnosť. Návrat energie.
Určite Feminus odporúčame, či už na riešenie nízkej hladiny estrogénu, alebo prípadne ako prevenciu. Ak si nie ste istí, či je pre vás doplnok stravy Feminus vhodný, tak odporúčame navštíviť lekára, ktorý vám vie poradiť. Vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie.
✅Menopauza
Menopauzou ľudia zvyčajne nazývajú obdobie prechodu čiže klimaktéria. Lekársky termín menopauza ale označuje posledný prirodzené menštruačné krvácanie. Prechod čiže klimaktérium označuje niekoľkoročné obdonie, v ktorom dochádza k nižovaniu hladiny ženského hormónu estrogénu, klesá funkcia vaječníkov až do jej vymiznutia a prebiehajú hormonálne zmeny, ktoré ovplyvňujú celý organizmus.
✅Obdobie prechodu môžeme rodeliť do niekoľkých etáp:
Premenopauza – obdobie pred menopauzou, v ktorom je menštruácia ešte pravidelná, ale dochádza k poklesu činnosti vaječníkov v dôsledku hormonálnych zmien.
Perimenopauza – obdobie tesne pred posledným menštruačným krvácaním a asi rok potom. Je charakterizované nepravidelnou menštruáciou.
Postmenopauza – začína približne jeden ro po menopauze, toto obdobie je charakterizované trvalým vymiznutím menštruácie a činnosti vaječníkov. Žena už nemôže otehotnieť. Klimaktérium sa zvyčajne dostaví medzi 45 a 60 rokmi.
✅Prejavy menopauzy
Dľžka klimaktéria, jeho nástup, intenzita a množstvo príznakov sa u každej ženy líši. Svoj vplyv majú dedičnosť, životný štýl a strava, podľa niektorých teórií majú tiež ženy sa svetlejšiou pleťou viac ťažkostí. Ťažkosti spojené s prechodom sa môžu objaviť skôr u fajčiarok. Súbor všetkých príznakov sa nazýva klimaterický syndróm.
FEMINUS som si vybrala, pretože je to prírodný preparát a neobsahuje hormóny. Cítim sa na sebe, že mám viac energia, a nie som až tak unavená. Nie je moc drahý a jedná sa o český produkt. Tento výrobok by som odporučila každej žene, ktoré sú v období prechodu.
✅Akútne ťažkosti:
- Skrátenie alebo naopak predľženie ovulačného cyklu
- Slabšie alebo silnejšie menštruácie
- Návaly tepla a potenie (pociťuje až 70 percent žien)
- Bolesti hlavy a závraty
- Búšenie srdca alebo bolesť na hrudníku
- Bolesti kľbov
- Podráždenosť, nervozita a únava
- Nespavosť
- Zníženie libida
✅Príznaky môžu byť tiež prechodné:
- Zmeny telesnej hmotnosti – zvyčajne priberaniu
- Suchšie sliznice (napríklad pocit piesku v očiach, suchá nádcha a podobne)
- Suchšie sliznice v oblasti ženských pohlavných orgánov (môže sa prejaviť napríklad bolestí pri sexe, svrbením alebo pálením)
- Porucha močenia a inkontinencie (naliehavé nutkanie na močenie, únik moču)
- Kožné prejavy (lámavosť nechtov, stenčenie kože, vyššia tvorba vrások a podobne)
✅Metabolické príznaky (chronikcé, dlhodobé):
- Úbytok kostnej hmoty, riziko osteoporózy
- Rozvoj aterosklerózy a s ňou aj zvýšenie rizika srdcovej alebo mozgovej príhody
- Všetky príznaky klimaktéria môžu viesť k zhoršeniu kvality života, a to tak na úrovni psychickej, tak aj zdravotné. A preto sa rad žien rozhodne minimalizovať či liečiť príznaky spojené s klimaktériom. Vo chvíli, keď sa u ženy vyskytnú nejaké príznaky prechodu, by malo nasledovať vyšetrenie lekárom, ktorý vylúči iné ochorenia (napríklad poruchy štítnej žlazy).
✅Liečba
Ťažkosti spojené s obdobím klimaktéria môže žena riešiť buď s pomocou hormónov, alebo môže aj riešiť s nehormonálnou cestou. Každá z nich má svoje výhody a riziká a je vždy na odporúčanie lekára, ktorú cestu pre ženu navrhne. K základným pilierom nehormonálnej liečby patrí úprava stravy a pohybu. Niektorým ženám sa môžu meniť chute (napríklad zvýšená chuť na sladké), dôležité je ale vyhýbať sa nadmernej konzumácii cukrov, přepalovaných tukov, kofeínu a alkoholu. Strava by mala byť bohatá na ovocie, zeleninu, vlákninu a tiež aj na vápnik. Pomôcť môžu aj potraviny bohaté so sójou.
Svoj význam má aj pohyb a čerstvý vzduch, a priaznivý vplyv má aj napríklad hormonálna jóga. Ak opatrenia nepomôžu, môže lekár odporučiť terapiu hormónov. Hormonálna terapia je veľmi účinná pri potláčaní niektorých prejavov prechodu. Nesie so sebou ale aj určité riziká, a tak o jej nasadení vždy rozhoduje lekár. HRT (takzvaný Hormonal replacement therapy alebo HST – hormonálna substitučná terapia) spočíva v dodaní chýbajúcich ženských hormónov. Je vela prípravkov na trhu, ktorý obsahujú iba estrogény, alebo sú kominované (estrogény, gestagény). Líšia sa spôsobom podania (ústami, implantáty, transdermálne), alebo líšia sa dávkou hormónov.
Hormonálna terapia preukázala vysokú účinnosť pri liečbe návalov horúčavy, únavy, nespavosti a pocitov emocnej nestability a pri zvládaní problémov so suchými sliznicami. Funguje ako prevencia osteoporózy. Hormonálna terapia je kontraindikovaná u žien s karcinómom prsníka a s karcinómom maternicovej sliznice, u pacientok s hlbokou žilovou trombózou a ťažkým poškodením pečene. U všetkých žien nad 45 rokov by sa mala vykonávať mamografia (špeciálna röntgenové vyšetrenie prsníkov) jedenkrát za 2 roky. U žien, ktoré dostávajú hormonálne terapiu, je doba vyšetrenie skrátená na 1 rok. Vyšetrenie je hradené z fondu ZP.
Niektoré ženy odmietajú hormonálnu terapiu s obavou, že priberú. Vedecké štúdie však nepotvrdili vplyv hormónov na priberanie na váhe. Väčší vplyv má životný štýl danej pacientky. Rovnako tak neexistujú „lepšie“ alebo „horšie“ preparáty, pretože každé pacientke vyhovuje niečo iné. Ďalším variantom sú prírodné prostriedky obsahujúce tzv. Fytoestrogény, výťažky z bylín podobne ako ženský pohlavný hormón. Ich účinky sú síce slabšie, mnohým pacientkám ale môžu stačiť a nenesú so sebou riziko vedľajších účinkov. Ide napríklad o sóju, včelie produkty, červený ďatelina, archangeliku čínsku, medovku, alchemilka, žien šen, ľubovník a podobne (pozrite nižšie).
✅Bylinky
Často je vhodné vyskúšať ako alternatívu doplnky stravy obsahujúce prírodné látky podobné svojím účinkom ženským hormónom. Niektoré tieto látky sa nachádzajú aj v liečivých rastlinách a obsahujú fytoestrogény, prírodné látky, ktoré sú svojím účinkom podobné ženským hormónom, a preto pomáhajú s obnovou hormonálnej nerovnováhy
- Angelika čínska – pomáha odstraňovať návaly horúčavy, pomáha proti vysušeniu pošvovej sliznice, predchádza rozvoju osteoporózy. Podobé fytoestrogény sa nachádzajú aj v sóji a v červenom ďateline.
- Červený ďatelina – pomáha odstraňovať obvyklé príznaky klimaktéria, ako sú potenie, búšenie srdca, poruchy spánku, návaly tepla a ďalšie. Ďalej potom môže preventívne proti osteoporóze pôsobiť aj hviezdica, .smetankové výhonky, žihľava.
- Aníz a fenikel – podporujú tvorbu estrogénov.
- Mätový čaj – má upokojujúce vlastnosti, je vhodný na liečenie návalov.
- Bachove kvetové esencie – smrekovec: pri nedostatku sebadôvery, horčica: pri bezdôvodné depresii, chmerek: pri náladovosti.
✅Homeopatiká
- Sepia – pri návaloch, úzkostných stavoch, bolestivom sexu a žníženej sexuálnej túžby
- Lachesis – pri návaloch, silnom krvácaní, nočných potechu, maternicových kŕčoch a podráždenosti
- Pulsatilla – pri návaloch, nepríjemných emóciách a výkyvoch nálady
- Calandula masť – pri suchosti pošvy
✅Domáca liečba, babské rady
Menopauza je úplne fyziologický dej, a nemala by byť preto braná ako choroba. Avšak u každej ženy prebieha veľmi odlišne a iste možno svoje telo na túto zmenu pripraviť a nenechať nič len tak na náhodu. Hlavné je pravidelne navštevovať svojho gynekológa, pretože aj keď žena nemenštruuje, nevyhýbajú sa jej gynekologické ochorenia vrátane nádorov.
Ďalej je veľmi dôležité dbať na zdravý životný štýl, udržiavať sa vo dobrom fyzickom kondícii, jesť pravidelne a vyvážene. Strava by mala byť bohatá na vápnik. Podstatné je tiež obmedziť konzumáciu alkoholických nápojov a úplne prestať s fajčením.