Zdieľaj

Káva na chudnutieKoľkokrát ste sa už zamysleli nad tým, či môže mať káva takú moc? Hoci pravdivú odpoveď väčšina z nás pozná, isto by sme boli radi, keby chudnutie s kávou skutočne fungovalo. Veď káva je náš obľúbený každodenný nápoj, nikto nás žiadnym spôsobom nemusí nútiť k jej popíjaniu. Práve naopak. Tak sa teraz spoločne pozrime na to, ako môže káva ovplyvniť vašu snahu schudnúť, čo môžete očakávať, čo by ste mali vedieť a aké obmedzenia by ste mali rešpektovať?

7x áno pre kávu. Môže káva urýchliť a podporiť chudnutie?

Za istých podmienok áno. Jej účinné zloženie obsahuje kofeín, teobromín a teofylín – ktoré pôsobia ako stimulanty nervovej sústavy a kyselinu chlorogénovú, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukrov.

  1. Káva dokáže krátkodobo odstrániť únavu, zrýchliť výkonnosť a produktivitu, podporiť myslenie. Aktívnejšia nervová sústava vysiela viac signálov smerom k tukovým bunkám a tak podporuje ich štiepenie alebo tiež aj – zabraňuje ukladaniu nových tukových buniek.
  2. Ak vypijete šálku kvalitnej kávy pred fyzickým tréningom, dokážete podať vyšší výkon a vzrastie i vaša výdrž a sila. Síce krátkodobý efekt, no pri budovaní svalstva nezanedbateľný. Viac svalstva = viac spotrebovanej energie. Na princípe „kofeínových nabudzovačov“ funguje celý rad stimulujúcich športových nápojov.
  3. Ak dodržíte pravidlá jej konzumácie (napr. nepiť kávu na lačno – o tom si môžete viac prečítať v článku nižšie), bude káva priaznivo pôsobiť na tráviace procesy. Podporí vylučovanie žalúdočných a žlčových štiav a v konečnom dôsledku prispeje k urýchleniu trávenia. Okrem toho, káva konzumovaná v správnom čase potláča chuť do jedla.
  4. Káva odvodňuje. Ak začnete piť väčšie množstvo nesladenej kávy (navyše aj bez mlieka), môžete dočasný úbytok kilogramov počas prvých dní pripísať práve káve. Je to však dvojsečná zbraň,nakoľko dehydrovaný organizmus je unavený, zvyšuje sa produkcia stresového hormónu a vás začnú čoraz viac ovládať nekontrolovateľné pocity hladu.
  5. 2-3 šálky kávy denne dokážu sú takmer nevyhnutným štartérom pre ľudí s nízkym tlakom. Bez kávy sa môžu cítiť malátne a unavene. V takom prípade na športovanie isto ani nepomyslia.
  6. Káva je výborným zdrojom antioxidantov, ktoré dokážu bojovať proti škodlivým voľným radikálom, vzniku závažných ochorení a navyše i spomaľujú procesy starnutia buniek v ľudskom tele. Hovoríme však o vysoko kvalitných odrodách kávy a dôkladnom spracovaní. Nie o rýchlom zalievaní kávy za pár EUR zo „zbytkov“, no za to s dobrou reklamou.
  7. Zlepšuje náladu. Vaša lepšia nálada znamená menšie riziko skonzumovať vysokalorické jedlá a vyššiu pravdepodobnosť, že svoj voľný čas neprespíte, ale strávite aktívne alebo v spoločnosti iných ľudí.

TIP! Odporúčame – zdravá variant kávy

Kedy a ako piť kávu, aby mala pri chudnutí účinok?

Kedy? Jednoznačne hneď ráno ako vstanem, inak sa nepreberiem. A potom aj po príchode do práce, ako povinný ranný rituál a znova pred obedom, aj poobede, …

Toto nebola vzorová ukážka toho, ako piť kávu počas dňa, skôr ako si zvýšiť toleranciu príjmu kofeínu do takej miery, že sa dostanete do zamotaného kolotoča striedajúcej sa únavy a nabudenia. Kofeínová závislosť.

Budíte sa ráno unavení? Ak máte náročnú prácu a veľa rodinných povinností, nezazlievame vám to. Vedzte však, že jedna ranná káva na lačno to nezachráni. Funguje to práve naopak. Na krátku chvíľu telo nabudí, no zároveň môže podráždiť prázdny žalúdok a v dlhodobom horizonte prispieť k rozvoju tráviacich ťažkostí a žalúdočných vredov. Váš organizmus a tiež i mozog potrebujú svoju rannú dávku energie a živín zo zdravých raňajok. No koľkí z nás raňajky celý život ignorujú? Ak myslíte, že je možné ich nahradiť silnou kávou s niekoľkými kockami cukru a mliekom/smotanou, mýlite sa.

Najvhodnejšie je piť kávu minimálne pol hodinu po výdatných raňajkách alebo v čase, keď prídete do práce. Nikdy nie s prázdnym žalúdkom. Silná kvalitná káva bez aditív (cukor, mlieko, smotana, …) by vás mala naštartovať na celé doobedie a zvýšiť vašu produktivitu a výkon v práci.

Ak si zvyknete dopriať šálku kávy hneď po tom, ako sa naobedujete, lebo pociťujete útlm – zmeňte zloženie obeda. Nie je žiadnou novinkou, že väčšina z nás sa po obede cíti ospalo. Vyššia energetická hodnota obedu spôsobí, že sa zvýši hladina cukru v krvi a procesy vášho organizmu sa zamerajú na trávenie. Váš výkon a mozgová aktivita klesajú. Môcť si tak na polhodinku v práci pospať – však? Správne zložený obed by takéto stavy nemal spôsobiť. Stavte na kvalitné proteíny a množstvo zeleniny, farebné taniere plne dôležitých živín a obmedzte príjem sacharidových príloh.

Ideálny čas na druhú kávičku je medzi 14. -15. hodinou poobede (v prípade, ak ste prvú šálku kávy vypili medzi 8.-9.hodinou ráno).

A tu by ste s príjmom kávy, ktorá má na vaše telo pozitívny účinok, mali skončiť. Silná kvalitná káva by v takomto množstve a časoch mala prispieť k dobrej výkonnosti, urýchleniu trávenia (vždy ju pijete po jedle), k potlačeniu chuti na jedlo a maškrty (pijete ju v medzi hlavnými jedlami).

Ak je pred vami večerný tréning – doprajte si aj tretiu šálku kávy, približne hodinu pred cvičením. Ako už bolo spomínané – zvládnete vyššiu záťaž, aj vyššie tempo a dlhší čas cvičenia.

Pijem veľa kávy – aký to má na mňa vplyv?

Ak je však vaša realita na hodnote 5-6 šálok denne a viac, riskujete, že toto množstvo kávy bude mať na vaše telo úplne opačný účinok a nebude to želané chudnutie.

Podľahli ste kofeínovej závislosti a ako na hojdačke sa u vás strieda únava s prílevom energie.

  • Kávovými nápojmi nahrádzate kvalitné plnohodnotné jedla, napr. miesto zdravej ovocnej desiaty vypijete kalorické latte machiatto.
  • Pijete kávu v nevhodnom zložení (plus cukor a mlieko) a v nevhodnom čase. Káva vypitá vo večerných hodinách vás síce môže na pár hodín prebrať, no s tým sa zvýši aj možnosť podľahnúť ďalším snackom a dobrotám z kuchyne.
  • Ak vám množstvo kávy nedovolí večer zaspať, nedostatok spánku povedie k zvýšeniu hodnoty stresového hormónu kortizolu, ktorý má nepriamy dosah na vyšší pocit hladu.
  • Káva zvyšuje srdcový tep a teda aj dočasne podáte vyšší výkon. Ak pijete viac ako 5 šálok kávy denne, výrazne sa zvyšuje riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení v neskoršom veku. Jednoduchšie povedané – unavíte svoje srdce. Srdce, ktoré bije rýchlejšie, sa aj rýchlejšie “opotrebuje”.

Káva, chudnutie a zdravotný stav

Možno je vám už jasnejšie, že chudnutie s kávou je tak trochu reklamný trik. Káva prijímaná vo vhodnej miere dokáže pozitívne zvýšiť vašu výkonnosť (čo je perfektné pre športovanie – a vďaka športu sa skutočne chudne!), no ak by ste ju mali prijať v takom množstve, kedy už preukázateľne začne spaľovať tukové zásoby, napáchala by omnoho viac škody na zvyšku vášho tela.

Zvážte pitie kávy

  • Ak trpíte ochoreniami tráviacej sústavy – vredy, zápalové ochorenia, intolerancie, zhoršené vstrebávanie,…
  • Ak trpíte osteoporózou – káva zhoršuje vstrebávanie vápnika zo stravy
  • Ak vás trápi anémia/chudokrvnosť – isté štúdie tvrdia, že pitie kávy znižuje vstrebávanie železa (nakoľko urýchľuje trávenie a prechod potravy črevami).
  • Ak ste tehotná alebo dojčiaca žena – kofeín prechádza cez placentu k dieťaťu, i do materského mlieka. Dieťa spí nepokojne, je podráždené a ťažšie mu vytvoríte pravidelný režim dňa.

Tip: Jeden pohár čistej studenej vody dokáže niekedy dodať viac energie ako šálka kávy. Zabezpečí telu a bunkám dôležitú hydratáciu, podporí metabolizmus a potlačí chuť na jedlo.

Zelená káva a chudnutie

Pozitívny vplyv zelenej (nepraženej) kávy hlása mnoho výrobcov. V kapsulovej forme sa dokonca úspešne predáva i v mnohých lekárňach a ak sa rozhodnete pre nápoj, na výber máte príjemné príchute ako vanilka, med alebo škorica. Nepražené bôby kávy v sebe obsahujú veľké množstvo kyseliny chlorogénovej (CGA), ktorá prispieva k zvýšeniu metabolizmu, znižuje chuť na jedlo, podporuje lepšiu detoxikáciu tela a spomaľuje uvoľňovanie cukru v krvnom obehu. Dostupné informácie o nej by ju mali vyniesť na pomyselný Olymp prípravkov podporujúcich chudnutie, ale buďme realisti. Stačí si prečítať množstvo diskusií, kde výsledky už nie sú tak úžasné. Sú to stále „len“ kávové bôby. Hoci sú ich účinky posilnené a zvládnu toho viac ako ich pražená verzia, chudnutie by malo byť vo vašich rukách a zodpovednosti.

Čo sa však zelenej káve musí priznať – je plná cenných antioxidantov, dodáva veľa energie a pôsobí preventívne pred rozvojom cukrovky druhého typu.

Ak sa vám zažiadalo v jedálničku trochu zmeny – vyskúšajte si pripraviť nápoj zo zelenej kávy. Jej cena je trochu vyššia – približne 6-7€ za 100 gramové balenie. Pri výbere však dbajte na to, aby bol podiel kyseliny chlorogénovej CGA aspoň 40-50%.

Tip redakcie: Zlatý dúšok – zelená káva so škoricou, podiel CGA 45%

Ešte jedna šálka kávy na záver

Aby sme to všetko na koniec zhrnuli na pár dúškov chutnej šálky kávy – kávový mok je akýmsi spoločenským rituálom a mnoho ľudí mu podľahne častejšie, ako by tomu bolo, keby majú zalievanie kávy výhradne vo vlastnej réžii. Poznáte to – v práci, pri osobnom stretnutí, na návšteve, …

Pre človeka, ktorý chce pre svoje zdravie a krajšiu postavu urobiť niečo prínosné, je vhodné vypiť dve šálky kvalitnej kávy – bez mlieka a cukru, v čase približne hodinu po prvých dvoch jedlách dňa. Alebo vypiť kávu pred plánovaným tréningom. Vaša výkonnosť porastie a vaše telo ju aj optimálne zužitkuje a zároveň aj vybije tak, aby nemala dosah na kvalitu vášho spánku.

Domnievajúc sa, že káva schudne za vás, že radikálne zvýši spaľovanie a podporí trávenie, a že potlačí chuť do jedla, zakaždým keď šálku tohto hnedého nápoja vypijete, je cesta jedným smerom – k závislosti bez výsledku.


Zdroje:

www.livestrong.com

www.healthline.com

www.pixabay.com

...

Žiadne komentáre