Zdieľaj

Komplexný sprievodca detoxikáciou – Nakoľko rozumiete tomu, čo znamená detoxikácia? Je to len marketingový spôsob, ako vyprázdniť vašu peňaženku alebo dobre prevedeným detoxom skutočne očistíte svoje telo?

Názor na detoxikáciu je nejednotný, rozpačitý, výsledky štúdií prinášajú rôzne závery. Spôsob stravovania a životného štýlu podmieňuje aj samotný prístup k detoxikácii organizmu. Zatiaľ čo ľudia žijúci zdravo, „ľahko a sviežo“ s pravidelným prísunom vitamínov a vlákniny nemajú problém absolvovať očistné, džúsové dni, väčšina z nás, holdujúca ťažšej živočíšnej strave a tepelne upravovaným jedlám sa dlhšie odhodláva k detoxom, počas ktorých je prísun obľúbených potravín obmedzený.

V článku vám prinášame komplexnejší prístup k detoxikácii ľudského organizmu – čo to je, ako ne/funguje, čo je očakávaným výsledkom, pozrieme sa bližšie na základné otázky a návody, detoxikačné diéty, prípravky na detoxikáciu a neobídeme ani riziká s ním spojené.

Čo je detoxikácia

Detoxikácia je telu vlastný spôsob na neutralizovanie, transformovanie alebo zbavenie sa nechcených látok a škodlivín. Je to primárna, základná funkcia každého ľudského tela, ktorá spolupracuje s ďalšími jeho funkciami.  Pri cielenej detoxikácii pomáhate telu zlepšovať a urýchľovať jeho prirodzené detoxikačné procesy, nerobíte žiadne násilné a umelé zásahy. Hlavným orgánom detoxikácie je pečeň, ktorá pracuje ako filter na toxíny, zachytáva baktérie z krvi, chemicky neutralizuje škodliviny, ktoré sa následne vylučujú obličkami. Na očisťovaní organizmu sa okrem nich podieľa aj tráviaca sústava a črevá, lymfatický systém, pľúca a pokožka.

Je dôležité si uvedomiť, že detoxikácia je kľúčovou súčasťou fungovania vášho tela. Denne sa veľké množstvo buniek stará o elimináciu nežiaducich látok. Pre ich správne fungovanie sú potrebné vitamíny a enzýmy, ktoré im musia byť v dostatočných dávkach dodávané zvonku – stravou. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme.

Hlavnou myšlienkou detoxikačných diét a prístupov je podporiť orgány  zodpovedné za detoxikáciu v ich správnej a dostatočnej činnosti, tak aby toxíny boli z tela vylučované efektívne a včas, predtým, ako by mohli spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Rôzne kultúry si už po mnohé stáročia uvedomujú, že telo treba pravidelne reštartovať. A práve detox je vhodnou formou, ako to uskutočniť.

Kedy je vhodné detoxikovať organizmus?

Koľko sviatkov máme v roku takých, po ktorých si povieme, že nám treba aspoň trošku diétovať? Každý víkend? To je práve ten moment, kedy skutočne cítime, že sme zaťažili nielen tráviaci trakt, ale aj ostatné orgány a že naše telo nestíha, pobolieva, pridáva sa únava a dýchavičnosť.

Existuje súbor príznakov, ktorými vám telo dá najavo, že sa niečo v ňom spomalilo, zahltilo – teda dostalo do menej priaznivého stavu:

  • Spomalené trávenie, pocity nadúvania a plynatosti
  • Nepravidelné vylučovanie a problémy s ním spojené (hnačka, zápcha)
  • Celková únava a málo energie
  • Neschopnosť zbaviť sa nadbytočným kíl
  • Problematická pleť (akné, suché miesta, …)
  • Alergické prejavy a ekzémy
  • Suché a lámavé vlasy, nechty
  • Oslabená imunita a nedostatočná obranyschopnosť, častá chorobnosť
  • Psychické napätie, nepohoda, podráždenosť, nepokojný spánok
  • Hormonálne problémy, problémy s menštruačným cyklom
  • Búšenie srdca, dýchavičnosť.

Nezabudnite, že zdravotné problémy treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom a až potom, keď absolvujete vyšetrenia a rozbory, skúste svoje ťažkosti eliminovať cielenou detoxikáciou.

Čo sa dá detoxikáciou získať?

Alebo aj stratiť –  a to väčšinu symptómov vyššie spomenutých.

Správne nastavený detoxikačný plán

– poskytne zaťaženým orgánom odpočinok prostredníctvom pôstu;

– stimuluje pečeň, črevá, obličky a pokožku k odstraňovaniu toxínov z tela účinnejším spôsobom;

– zlepšuje cirkuláciu krvi;

– zásobuje telo zdravými živinami.

Získate tak lepšiu imunitu a obranyschopnosť, spoľahlivejšie trávenie, pravidelné vyprázdňovanie, krajšiu pokožku, pevnejšie vlasy a nechty, lepší spánok, viac energie a vitality do života a možný je aj úbytok nechcených kilogramov.

 

Ako začať s detoxom, základné inštrukcie a často hľadané odpovede

Slovo detox sa používa v tak častých kombináciách, že jeho pravý význam sa stráca v množstve odporúčaní, postupov a tipov. Okrem iného zahŕňa aj dočasnú zmenu stravovania, zvýšený príjem zeleniny, ovocia, vlákniny, liečivých byliniek, niektorých superpotravín, veľkého množstva tekutín, celkovú úpravu životného štýlu pozitívnym smerom.

  1. Ak sa rozhodnete pre detoxikáciu doma – plánujte, študujte a nájdite riešenie, ktoré sa po zvážení viacerých faktorov, rozhodnete uskutočniť. Ak si totiž zvolíte radikálny detox, reakcia vášho tela a psychiky vás môže prekvapiť. Detox v sebe nesie aj riziká, o ktorých by ste mali byť informovaní.
  2. Žiadny stres – ak sa cítite nesvoji a ste pod tlakom hromadiacich sa povinností, odložte detox na pokojnejšie obdobie. Zvládnutie niektorých detoxikačných kúr vyžaduje silu vôle, pevné presvedčenie a pokojnú myseľ.
  3. Existujú kontraindikácie, kedy s detoxikáciou vôbec nezačať a to ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, trpíte rakovinou, cukrovkou, ochoreniami srdca, anémiou alebo ste nedávno podstúpili veľkú operáciu. Akýkoľvek úmysel o detoxe by ste mali konzultovať so svojim lekárom.
  4. Vhodným časom na detox sú obdobia po dovolenkách a sviatkoch – vtedy si doprajeme viac jedál, alkoholu, leňošenia a je pravidlom, že takýto pasívny oddych sa prejaví minimálne tak, že ručička na váhe sa posunie viac smerom doprava. S obľubou ľudia praktizujú pravidelnú jarnú očistu, ktorá je v rámci predveľkonočného pôstu súčasťou našich tradícií. Naopak, medzi nevhodné sa radia obdobia zvýšenej fyzickej aktivity a emočného vypätia, čas krátko po prekonaní ochorenia, po úrazoch, zlomeninách, operáciach. Organizmus je vtedy citlivejší na vyčerpávanie živín.
  5. Postupne pripravujte svoje telo znižovaním príjmu toxínov zo stravy. Obmedzte príjem kávy, alkoholu, cigariet. Odolávajte sladkým pokušeniam a mastným vyprážaným jedlám. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré spôsobujú alergické reakcie a podporujú rozvoj zápalov v tele (glutén, mliečne výrobky, dráždivé látky, stabilizátory). Nie je možné telo dôkladne očistiť a súčasne ho zásobovať novou dávkou škodlivín.
  6. Počas detoxu môžete schudnúť. Dočasne alebo natrvalo v závislosti od zmien, ktoré po tomto období vykonáte. Pravdepodobne stratíte 2-3 kg a niekoľko centimetrov v páse. Prečistia sa vaše črevá, trávenie sa odľahčí, zbavíte sa nafúknutého brucha a zadržiavanej vody.
  7. Počas detoxu môžete cvičiť – umiernene a primerane. Potenie je dôležitým nástrojom detoxikácie, ale v tomto období môžete pociťovať zvýšenú únavu a telo si bude pýtať oddych. Ak ste sa predtým venovali intenzívnemu behu, cyklistike, posilňovaniu, vymeňte tieto športové aktivity za pokojnejšie – chôdza, ľahká jazda na bicykli, strečing. Jóga je výbornou doplnkovou aktivitou k detoxu. Precvičíte si svalstvo, aktivizujete hlboké dýchanie a tak sa bunkám dostane omnoho viac okysličenia, a dokonca pomocou niektorých polôh dokážete masírovať vnútorné orgány a tak znovuobnoviť ich funkcie.
  8. Náš tradičný západný zdravotnícky systém neuznáva toxicitu v takej miere ako s ňou narábajú viaceré detoxikačné postupy. Nevie ako tento stav liečiť, ani ako mu predchádzať. Súbor príznakov je veľmi obsiahly a takýmito prejavmi sa vyznačuje viacero zdravotných problémov a ťažkostí. Preto sú tieto „moderné trendy“ zaradené mimo konvenčnú medicínsku liečbu a to aj napriek tomu, že detoxikácia samotná je súčasťou mnohých východných medicín dlhé stáročia. Za posledných 20 rokov sa vedecký výskum v oblasti biochémie a zložitosti fungovania procesov v ľudskom tele výrazne posunul a dáva čoraz viac odpovedí na to, ako na nás chemikálie vplývajú na bunkovej a molekulárnej úrovni – a vďaka tomu budeme vedieť ako tento stav zastaviť a odstrániť jeho následky.

Ako podporiť prirodzenú detoxikáciu organizmu?

Skôr ako začneme rozoberať úmyselný niekoľkodňový detox organizmu, zameriame sa na spôsob, ako uľahčiť nášmu telu každodenné fungovanie, ako ho dokážeme naštartovať k lepšiemu tráveniu, vstrebávaniu, ako podporiť funkcie vnútorných orgánov a rýchlejšie sa zbavovať škodlivín, ktoré na nás denne útočia v rôznych formách.

Zapamätať si tento postup bude jednoduché, všimnite si začiatočné písmenko.

5 krát „V“

Veľa vody

Všetci vieme, že dodržať pravidelný pitný režim – vypiť 2 litre vody a viac, ako sa odporúča v závislosti od váhy, je častokrát náročnou úlohou, do ktorej sa nútime. Ľudské telo tvorí z dvoch tretín voda, človek s hmotnosťou 75 kg má v sebe 50 kg vody. To množstvo, ktoré máme vypiť, sa v tomto meradle zdá byť minimálnou, ale za to nevyhnutnou podporou. Voda v ľudskom organizme ovplyvňuje metabolizmus na všetkých úrovniach, je nosičom živín a minerálov k orgánom. Každá prebiehajúca reakcia sa deje vo „vodnom“ prostredí. Okrem toho, že zabezpečuje transport smerom k orgánom, je dôležitá pri vyplavovaní toxínov a jedov – cez obličky pri vylučovaní, cez pokožku pri potení, či cez črevá pri vyprázdňovaní.

Ak počas 8 hodín vypijete každú hodinu malý pohár vody (125ml), úloha bude splnená. Tento zvyk sa dá natrénovať.

Vitamín C

Vitamín C je najvýznamnejším antioxidantom – pôsobí proti oxidačnému stresu. Ľudské telo ho nedokáže vytvárať, pri jeho nedostatku dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu. Pod vplyvom znečisteného prostredia a zápalov v tele spôsobených stravou môže v tele vznikať nadmerné množstvo voľných radikálov, ktoré zaútočia na zdravé tkanivá a sú príčinou rozvoja viacerých vážnych ochorení. Vitamín C je dôležitý nielen pre podporu imunity (ako na vás útočí z každej reklamy na prechladnutie), ale podieľa sa aj na tvorbe červených krviniek a kolagénu, je nápomocný pri detoxikácii v pečeni, blokuje tvorbu karcinogénnych látok. Ak sa rozhodnete dopĺňať vitamín C – dennou odporučenou dávkou nemôžete nič stratiť. Môžete ho užívať v pohodlnej podobe výživového doplnku, alebo ho nájdete v ovocí a zelenine (citrusové plody, jahody, jablká, kiwi, ríbezle, paprika, paradajky, kapusta, brokolica, …)

Vláknina

Je tou časťou potravy, ktorú naše telo nevie stráviť. Dokáže niekoľkonásobne zväčšiť svoj objem, vstrebáva vodu, vďaka čomu vzniká objemnejšia zmäkčená stolica, ktorá sa v črevách ľahšie pohybuje a predchádza tak vzniku zápchy. Kontroluje  hladiny cukru a zlého cholesterolu v krvi, podieľa sa na vylučovaní toxínov z tela. Aj keď je pre náš organizmus nestráviteľná, určite nie je zbytočná, práve naopak – jej funkcia je výrazne ochranná. Ideálne je, ak svoju dennú dávku vlákniny (ženy 25 gramov, muži 35 gramov) získate zo stravy (celozrnné a viaczrnné výrobky, jablká, ríbezle, hrušky, strukoviny, avokádo, semienka, orechy, …) Jedna lyžička rozpustnej vlákniny Psyllium, ktorú rozmiešate v jogurte, ovsenej kaši alebo pridaná do šalátu sa postará výrazne prispeje k pravidelnosti a bezproblémovosti vyprázdňovania čriev. Nezabudnite zapiť dostatkom tekutín. Takýto typ vlákniny vodu pre svoju správnu činnosť potrebuje.

Viac pohybu

Prirodzenú detoxikáciu posilníte pohybom, najlepšie prechádzkou, korčuľovaním alebo jazdou na dvoch kolesách po čerstvom vzduchu.   Dôležité je zhlboka dýchať, okysličovať orgány a bunky. Podľa ročného obdobia sa buď potiť alebo otužovať, aktivizovať imunitu, rozhýbať lenivé črevá, zbaviť sa únavy a depresívnej nálady. Aktívny organizmus dokáže efektívnejšie reagovať na zmeny svojho prostredia, teda sa aj rýchlejšie vysporiada s neželanou intoxikáciou.

Veľa spánku

Nedostatok spánku dokáže spustiť zaujímavý kolotoč. Ak málo spíte, vaša výkonnosť klesne, nervozita a stres stúpne. Začnete robiť zlé rozhodnutia, dostanete sa do časového sklzu a nebudete stíhať pravidelne sa stravovať. V tomto zmätku vyčerpanosti a nechuti, zjete to prvé, čo vám príde pod ruku. A zjete toho veľa. Trávenie dostane facku a zažívacie problémy sú na svete.  Ľudia, ktorí spia menej ako sedem hodín sú častejšie chorí, ich obranyschopnosť slabne. Hneď ako to bude možné, začnite chodiť spávať v pravidelnú hodinu a doprajte si taký spánok, pri ktorom sa zregeneruje nielen telo, ale oddýchne si aj mozog.

Ďalšie tipy na podporu prirodzenej detoxikácie nájdete tu : 10 spôsobov ako detoxikovať telo

Najznámejšie detoxikačné diéty

Väčšina detoxikačných diét sa zameriava na 3 základné oblasti:

1 – Podpora gastrointestinálnych funkcií – alebo inak podpora tráviacej sústavy

znamená – poskytnúť orgánom tráviacej sústavy oddych znížením prijímaného množstva potravy a jej rozmanitosti, dodať kľúčové živiny v ľahšie stráviteľných formách (napr. čerstvé šťavy, smoothie).

  • vyživovať a udržať zdravé prostredie čriev odstránením nežiaducej mikroflóry, parazitov a kvasiniek.
  • zvýšiť množstvo tráviacich enzýmov, ktoré sa podieľajú na dôkladnom strávení a rozložení potravy tak, aby sa účinok škodlivín zminimalizoval.
  • zvýšiť príjem vlákniny, ktorá sa podieľa na čistení čriev a pri tejto aktivite sa na ňu viažu toxíny.

2 – Výživa pečene (hlavnej čističky ľudského tela)

  • spočíva pri detoxe v užívaní látok, ktoré sa prirodzene postarajú o jej očistu a tak obnovia jej detoxikačnú funkčnosť.

3 – Doplnenie dôležitých živín

  • sa postará o posilnenie vlastných čistiacich procesov. Dodaním správnej zmesi živín zoptimalizujete funkcie nevyhnutné pre účinnú detoxikáciu.

 

Moderné detoxikačné postupy a diéty operujú s nasledujúcimi možnosťami:

  • pôst 1-3 dni;
  • pitie čerstvých ovocných a zeleninových džúsov/smoothie, vody a bylinkových čajov;
  • pitie špecifických tekutín, ako napr. slaná voda alebo citrónový džús;
  • užívanie výživových doplnkov a byliniek podporujúcich svojimi účinkami detoxikáciu;
  • eliminácia mastných jedál, živočíšnej stravy, alergénov;
  • používanie preháňadiel, očisty čriev, klystíru;
  • úplné vylúčenie alkoholu, kávy, cigariet a rafinovaného cukru;
  • pravidelné cvičenie, meditácia, relaxácia.

Dobre prevedená detoxikácia, pri ktorej sa budete riadiť predovšetkým pocitmi a prejavmi svojho tela, vám môže počas niekoľkých dní priniesť rad pozitív:

  • skonzumujete viac zdravých a nutrične výživných potravín
  • vyhnete sa spracovávaným jedlám, prísadám, konzervantom
  • budete piť viac vody a bylinkových čajov
  • pocítite úľavu od stresu a váš spánok sa zlepší

A na čo netreba zabudnúť

  • zbavíte sa uložených toxínov, dávka pravidelných “zamorovačov” sa zníži (káva, cigarety, cukor,…), budete možno o pár kilogramov ľahší a so svojím telom a jeho pochodmi spokojnejší.

Ak by ste sa chceli inšpirovať a zistiť ako niektoré zaujímavé detoxikačné diéty fungujú – viac informácií TU

Detoxikácia z prírody – dostupné potraviny

Viete o tom, že až 70% imunitného systému sa nachádza v črevách? Že ľudia, ktorých trápia viaceré zažívacie ťažkosti , ľahšie podľahnú sezónnym ochoreniam?

Gastrointestinálne problémy sú spôsobené nekvalitnými stravovacími návykmi, v našej strave chýba dostatok dôležitých vitamínov a minerálov, nehovoriac o malom množstve prijímanej vlákniny.

Pre lepšie trávenie, silnejšiu imunitu, vyživené a odolnejšie orgány, ktoré si budú vedieť poradiť s nástrahami z prostredia a zo stravy zaraďte do svojho jedálničku:

– Viac listovej zeleniny

Šalát, kel, kapusta, rukola – to je vláknina a chlorofyl, veľa vitamínov, minerálov, antioxidantov a iných fytonutrientov, ktoré pomáhajú vášmu telu bojovať proti toxínom.

– Chia semienka a psyllium

Perfektné čističe hrubého čreva s vysokým obsahom vlákniny, ktoré po absorbovaní vody napučia a zmenia sa na konzistenciu podobnú „želé“. V takejto podobe sa črevami ľahko posúvajú a zachytávajú do seba škodliviny aj z ťažko dostupných miest.

– Bylinky a koreniny

Mäta, fenikel, rasca, oregano, kajenské korenie a kurkuma sa svojim priaznivým vplyvom podieľajú na očiste tráviacej sústavy, majú protizápalové a antimykotické  účinky.

– Cesnak

Má výrazné antibakteriálne, antivírusové a antiparazitické vlastnosti a navyše je silným antioxidantom.

– Zázvor

Ďumbier lekársky zažíva svoje obdobie znovuobjavenia a pozornosť odborníkov i verejnosti je mu právom venovaná. Viac o tomto koreni sa môžete dočítať tu 

– Viac fazule a strukovín

Kto by to povedal, že fazuľa svojim zložením tromfne toľko potravín? Je jedným z najbohatších zdrojov vlákniny, je skvelou náhradou mäsa a mliečnych výrobkov – obsahuje všetky dôležité živiny, ale bez škodlivého cholesterolu, nasýtených tukov a hormónov. V črevách podporuje tvorbu dobrých baktérií a tak prispieva k pohodlnejšiemu tráveniu a zvýšeniu odolnosti proti baktériám a vírusom.

Prípravky na detoxikáciu = riešenie aj pre zaneprázdnených

Dlho mi trvalo nájsť príčinu mojich nenápadne sa hromadiacich drobných zdravotných problémov. Musela som sa trošku viac zamyslieť a popátrať v informáciách, aby som zistila, že chybu robím hneď, ako ráno vstanem z postele. Rána sú u nás vždy hektické a kiež by minúty leteli tak rýchlo aj počas dňa. Vstanem, vypijem kávu s mliekom, pripravím všetko, čo treba aj netreba, pravidelne stíham/nestíham a už len kľúče štrngocú vo dverách smer svet. Kým sa zastavím je 10-11 hodín doobeda a ja hladná, smädná, ale s jednou „dôležitou“ kávou v žalúdku. Toto je veľmi zlý prístup, hotová ujma na trávení a pitnom režime. Energia klesá, metabolizmus nepracuje správne, vlčí nenásytný hlad ma prepadne hneď ako prídem domov.

Ešteže je človek tvor ponaučiteľný.

  • Takže miesto kávy s mliekom – zelený čaj a pol litra citrónovej (zázvorovej vody).
  • Miesto hladovania som sa naučila ukradnúť si pre seba kúsok času na jablko, banán, nejakú muesli tyčinku (nie ideálne, ale vždy lepšie ako nič, zatiaľ som sa nenaučila raňajkovať).
  • Veľa tekutín = lepšie trávenie, menej migrén a „hustej krvi“.

Dalo by sa toho urobiť viac. Ráno o šiestej miesto budíka použiť mixér na smoothie, pripraviť si misku s viacerými druhmi nakrájaného ovocia alebo aj zeleninový šalát, možno nejaké vajíčka. Na tejto úrovni ešte pracujem, zatiaľ som zaneprázdnená riadením a prípravou zvyšných členov našej rodiny.

Ani vy nemávate ráno čas nazvyš a vaše večerné presvedčenie, že „zajtra je ten deň, kedy začnem žiť zdravšie“  alebo „od zajtra rána sa pustím do detoxu“ je zmarené po prvých hodinách? Vyskúšajte prípravky na detoxikáciu, ktoré v sebe spájajú praktickosť a pravidelnosť užívania s množstvom zdraviu prospešných látok. Na trhu je ich veľké množstvo, niektoré sľubujú zázraky, iné majú reálnejšie popisy. Tie kvalitnejšie z nich sú 100% BIO pôvodu, schválené kompetentnými úradmi v SR alebo ČR. Môžete si ich objednať z pohodlia domova, zvoliť si formu, ktorá vám vyhovuje (kapsule na zapíjanie, prášok na prípravu nápoja) a už o pár dní zahájiť detoxikačnú kúru, ktorú však nezabúdajte podporiť aspoň o kúsok lepším životným štýlom.

V krátkej sumarizačnej tabuľke môžete vidieť dôležité údaje troch aktuálne najlepších detoxikačných prípravkov na trhu – DetoxActive, Blendea Supergreens a Prodetox.

Názov DetoxActive Blendea Supergreens Prodetox
Obsah 120 kapsúl 90 gramov v dóze 30 sáčkov v balení
Dávkovanie 2 kapsule / deň 3g v 200ml / deň 1 sáčok v 200ml / deň
Zloženie 8 účinných zložiek 4 účinné zložky 25 účinných zložiek
Odporúčaná dĺžka užívania 6 – 8  týždňov 4 týždne 2 týždne
Výdatnosť balenia 60 dní 30 dní 30dní
Najlacnejšie kúpite DO OBCHODU DO OBCHODU DO OBCHODU
Cena 15€ 19€ 30€

Ich rozsiahlejší opis môžete nájsť v našom porovnávacom článku, kde sme zhrnuli všetky potrebné informácie, ktoré by budúceho užívateľa mohli zaujímať.

Riziká spojené s detoxom

Chcieť byť zdravý a urobiť pre to minimum je také lákavé! – takto nejako funguje väčšina sloganov spojených s detoxikáciou. Niekde v internetovom priestore tento pojem stratil na skutočnom význame. Práve to je dôvod, pre čo by sme na zreteli mali mať aj prípadné riziká a tento náš článok ozrejmuje pojem detoxikácie aj zo širšieho hľadiska.

Pre ukážku – internetom kolujú videá o tom, ako vás krúžky cibule vložené do ponožiek cez noc úžasne zbavia toxínov, pretože množstvo nervových buniek vašich chodidiel má napojenie na dôležité orgány. Veď táto prírodná metóda funguje od 16. storočia ! A ľudia tomu veria. Je totiž ľahké uveriť nenáročným riešeniam.

Pri neopatrnom a nepremyslenom detoxe sa môžu objaviť isté riziká:

  • ak sa rozhodnete pre náhly detox vo forme pôstu, alebo veľmi obmedzeného kalorického príjmu, vaše telo prirodzene zareaguje pocitom veľkého hladu a únavy, psychickej nepohody, pridružia sa bolesti svalov, malátnosť a nevoľnosť. Je vhodné pár dní pre takýmto očistným pôstom postupne znižovať množstvo prijímanej stravy, telo sa lepšie adaptuje.
  • vysoké dávky určitých byliniek, korenín môžu so sebou priniesť rad negatívnych sprievodných javov, až ohrození. Napríklad taká kurkuma vo vysokých dávkach spôsobuje úzkosť a problémy so spánkom, alebo zázvor – ak presiahnete odporučenú dennú dávku (4g) môžu sa dostaviť pocity nevoľnosti, búšenie srdca, závraty, zhoršenie kožných problémov.
  • neuveríte, ale aj veľa vody škodí . Ak vypijete viac ako 12 pohárov vody, vaša krv sa zriedi a bude obsahovať menej sodíka, čo sa môže prejaviť nevoľnosťou, bolesťou hlavy, vracaním, zmätenosťou či únavou. Vodu totiž prijímame aj z ostatnej potravy.
  • zvýšený príjem vlákniny, ktorý však nezapijete dostatkom tekutín (napr. zabudnete na povinný 1 pohár) neovplyvní vaše trávenie a vyprázdňovanie želaným smerom. Dostaví sa silná zápcha a bolestivé kŕče.
  • pozor na vysoké dávky doplnkových vitamínov, pozor na kombinovanie výživových prípravkov, neignorujte svoj aktuálny zdravotný stav a problémy a nevrhajte sa na detoxikáciu „rýchlo a vo veľkom“.
  • počas detoxu sa prechodne môže zhoršiť kvalita vašej pleti (škodliviny sa vylučujú aj pokožkou), môžete pociťovať svalovú únavu (nedostatok energie zo stravy), mierne (a občas aj viac) sa zvýši čas strávený na toalete, čo vám možno uberie kúsok z osobného komfortu, nehovoriac o tom, ak chcete podstúpiť detox počas pracovných dní.

Celková zmena životosprávy

Bolo náročné v spleti informácií a skúseností nájsť správnu odpoveď o ne/dôležitosti detoxikácie (a ani som ju nenašla). Pozitívne reakcie nahlodávajú spochybňovači a negatívne názory sú zase prebité postupmi, ktoré mnoho ľudí vyskúšalo a skutočne fungovali.

Čo môžeme pre svoje telo urobiť a javí sa ako určite správny spôsob je:

  • Zbaviť sa zlozvykov a závislostí. Požívanie alkoholu a fajčenie cigariet preukázateľne poškodzuje vašu pečeň. Sladkosti sú dobré len pre chuť na jazyku, tukové vankúšiky a nadváha ešte nikomu na zdraví a výkonnosti nepridali.
  • Jesť zdravo, kvalitne a vyvážene. Riaďte sa reakciami svojho tela. Ideálne je ak vaša strava obsahuje všetky skupiny potravín.
  • Byť aktívny a športovať. Fyzická aktivita prispeje k zvýšeniu energie a výkonnosti, zlepšuje kvalitu spánku, rastie svalová hmota, odbúrava psychické ťažkosti, aktivizuje funkciu oslabených svalov. Či už to bude prechádzka v parku, alebo maratón okolo mesta, či si dáte ľahký strečing, alebo prepotíte celý úbor – výsledok bude vždy vo váš prospech.

Detoxikácia je kontinuálnym procesom, ktorý sa deje prirodzene, aj bez našej stimulácie. Telo detoxikuje neustále, zbavuje sa škodlivín a odpadových látok 24 hodín 7 dní v týždni. Čo mu nevyhovuje, to sa snaží svojim „nástrojmi“ eliminovať a vylúčiť. My tento proces však môžeme za istých podmienok urýchliť, alebo nášmu telu aspoň pomôcť dodaním dôležitých živín a tekutín. Čokoľvek, čo robíme s dobrým úmyslom pre naše zdravie, by sa nám malo vrátiť v zlepšení jeho stavu a kvality života.

...

Žiadne komentáre