Obsah
Chcete schudnúť? Naozaj? Potom sa pozrite čo robiť, aby ste sa úspešne vysporiadali s jedným z najväčších problémov, ktorý vás počas chudnutia môže stretnúť. Možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. A netýka sa to len chudnutie, ale všeobecne takmer čohokoľvek. Ako si udržať odhodlanie a vytrvať? Čo robiť aby ste to po pár dňoch nevzdali?
Kde vziať motiváciu pre chudnutie a ako si ju udržať?
Dôvody pre to, aby ste začali chudnúť, môžu byť rôzne. Pre niekoho to môžu byť zdravotné dôvody, iný zase chce mať peknú postavu a byť “šik”. Iná žena sa môže snažiť schudnúť po pôrode, aby si získala späť svoju pôvodnú postavu. A pre iného môže byť dôvodom pre chudnutie treba len to, že chce prejsť na zdravší jedálniček, alebo si zlepšiť fyzickú kondíciu.
Je v podstate jedno, čo je vaším dôvodom, prečo ste sa rozhodli, že sa sebou musíte začať niečo robiť. Každý dôvod je rovnako dobrý. Dôležité ale je, aby ste na tento dôvod nezabúdali. Ak je vaším cieľom získať štíhlu postavu, akú ste mali pred pôrodom, skúste niekde nájsť fotku z tej doby (kedy ste mali takú váhu / postavu o akú teraz usilujete), a tú si vylepíte napríklad na zrkadlo v kúpeľni, alebo jednoducho niekam, kde ju budete mať často na očiach. Dôležité je nespúšťať svoj cieľ zo zreteľa. Akonáhle nebudete mať neustále na očiach ten hlavný dôvod, prečo ste sa do chudnutia pustili, vaša motivácia sa bude znižovať.
Motivácia nie je jednorazové rozhodnutie, ale každodenný boj
Prvotné rozhodnutie začať konečne niečo robiť, je bezpochyby dôležité. Zvlášť keď to nie je len také to plané novoročné predsavzatia, na ktoré už druhý deň zabudnete alebo len odložíte o “pár dní”. Ak sa vám podarí naozaj začať, je to veľké plus, prvý úspešný krok máte za sebou.
Rozhodne by ste ale nemali poľaviť v pozornosti. Tým, že ste sa rozhodli niečo začať robiť – začať cvičiť, alebo začať s diétou – určite ešte nemáte vyhrané. Veľa ľudí sa totiž pustí do chudnutia (alebo aj do iných aktivít) s veľkým začiatočným nadšením. Ich motivácia im ale vydrží len pár dní. Spravidla to býva len niekoľko málo dní 3 – 14 dní. Akonáhle sa z toho začne stávať “rutina”, ich prvotné motivácia sa začne vytrácať. A potom si dajú “deň, dva” pauzu – veď si predsa už úspešne dokázali, že na to majú “. A takéto pauzy sa potom opakujú čoraz častejšie, alebo to rovno skončí úplne.
Chudnutie – a nie je to len o chudnutí, ale aj keď sa rozhodnete prestať fajčiť, začať pravidelne behať, začať sa učiť nejaký cudzí jazyk alebo čokoľvek iné, čo sa nezaobíde bez patričnej dávky motivácie – je predovšetkým o tom, aby ste rovnakú motiváciu, akú máte prvý deň, vedeli nájsť každý deň.
Dneska si dám pauzu, veď mi to tak krásne ide
Ak ste začali chudnúť alebo cvičiť (alebo niečo iné), a napadla vás táto myšlienka, tak by ste ju mali okamžite zahnať, a doslova “zadupať do zeme”. Akonáhle sa od stanového programu odchýlite raz, druhýkrát to už urobíte s oveľa menšími výčitkami. A tretíkrát si už možno ani nespomeniete, prečo ste sa vlastne púšťali do chudnutia.
Pravda, existujú určite rôzne objektívne dôvody, ktoré vám môžu nabúrať pôvodné plány. Ale mali by ste sa snažiť tieto dôvody minimalizovať.
Tak napríklad sa rozhodnete chodiť pravidelne behať. Prvý deň je to fajn. Síce to fyzicky moc nezvládate, ale cítite príval eufórie, že ste konečne niečo začali robiť. Druhý deň je to podobné. Tretí deň vás po behaní “bolí celý človek”, tak si poviete, že si dáte jeden deň pauzu.
To môže mať objektívny dôvod – vaše telo je preťažené a nemá zmysel prekračovať svoje fyzické sily, riskovali by ste nejaké dlhodobejšie poranenia. Na druhú stranu, povoliť si hneď zo začiatku nejaké “výnimky” tiež nie je dobré. Ak to fyzicky nezvládate, nevadí. Môžete ale namiesto behania ísť na prechádzku – prejdite si rovnakú trasu, ktorú beháte. Ide o to, aby ste udržali pravidelný rituál. Prechádzka vás fyzicky nezaťaží, ale napomôže vám potlačiť nutkanie, aby ste si dali pauzu. Ide o to, aby si vaše telo zvykol na to, že v pravidelnom intervale sa venujete naplánované činnosti – bez výnimiek.
To isté potom platí aj pre diéty. Celý týždeň ste vydržali kontrolovať svoj jedálniček a strážiť si prijaté kalórie. Cez víkend vás potom chytí chuť na niečo nezdravé, sladkého. Tak si poviete, že keď už ste to vydržali celý týždeň, tak vás malá pauza “nezabije”. Opäť chyba. Nie je nič zlé na tom dať si niečo sladké – pár kúskov čokolády vás určite “nezabije”. Ale malo by to byť niečo, čo máte pod kontrolou, niečo čo je od začiatku súčasťou vášho diétneho plánu. Rozhodne by to nemala byť nejaká “výnimka” alebo “kalorický úlet”.
Krása, alebo zdravie?
Je samozrejme fajn, že sa chcete cítiť sami so sebou lepšie, spokojnejší. Avšak ani to nie je ideálne hnací motor pre chudnutie. Na štart ešte dajme tomu, ale že by vám to vydržalo dlho? Väčšinou si nakoniec aj tak nad misou chipsov raz večer po týždňoch hladovania poviete, že by vás ľudia predsa mali mať radi takých, akí ste. Alebo že ste vo svojej súčasnej veľkosti oblečenia prežili celý život, tak čo sa asi stane, keď v nej zostanete, že áno. No … ak netrpíte obezitou alebo výraznou nadváhou, asi vlastne nič. V opačnom prípade by ste mali zahodiť nefunkčné motivácia o väčšej kráse a pustiť do svojho života vlastne tú najsprávnejšie zo všetkých: snahu chudnúť preto, aby ste boli zdraví! “Žiaľ tipujem, že len 30% chudnúcich si uvedomuje, že by sa mali snažiť zapracovať na svojom životnom štýle kvôli svojmu vlastnému zdraviu a potenciálne dlhovekosti. Zvyšných 70% na to ide cez túžbu byť krajší alebo jej podobné. A práve tí najčastejšie v snahe schudnúť nie sú úspešní! “Doplňuje Bc. Lenka Černá, pomerne desivá čísla vychádzajúce z jej koučské praxe.
Motivácia na chudnutie a cvičenie – Muži vs. ženy
Môžete sa tiež staviť, že s iným odhodlaním pristupujú k chudnutiu muži a s iným ženy. “Ženy o tom oveľa viac premýšľajú. Sú schopné sa sebou emočne lepšie pracovať. Muži potrebujú hlavne cítiť, že sú v tom, čo robia, úspešní, a to je pre nich samotných motiváciou. Pre ženy je častou motiváciou byť krásna pre mužov a okolie, vyzerať lepšie. Pre mužov je motiváciou byť úspešný pre okolie. Dva rozdielne pohľady, ktoré obe pohlavia prenasledujú už stáročia … Totiž, že muž by mal byť úspešný živiteľ, žena krásna matka, s tým, že motivácia sa samozrejme líši aj naprieč vekovým spektrom. Štyridsaťročná žena s mnohými neúspešnými pokusmi o schudnutie bude mať určite inú motiváciu než osemnásťročná slečna s tromi kilami navyše. Motivácia sa mení prirodzene – vďaka meniacim sa potrebám človeka. V každom veku po niečom túžime a podľa toho si môžeme motiváciu meniť. Verím tiež, že starší človek si je viac vedomý hodnoty zdravia, pretože už zažil choroba alebo nepríjemné komplikácie v oblasti zdravia. Pre neho bude zdravie viac motivačný než pre násťročné slečnu, ktorá prekonala maximálne chrípku. ”
Motivácia na chudnutie a cvičenie – Ideálna motivácia … existuje!
Keď to sčítame a podčiarkneme, vychádza nám z toho fakt, že by sme sa pri chudnutí mali zamerať primárne na svoje zdravie. Ak ste s tým v pohode, fajn, avšak pre väčšinu z nás je taký motív bohužiaľ nedostačujúce. A s tým je potrebné pracovať. A neuspokojiť sa len s jednou, príliš všeobecnú a nehmatateľné motiváciou. Proste si poďte povedať, že odteraz pre vás začína nová etapa chudnutie – hľadanie zábavných, príjemných a naozaj povzbudzujúcich motiváciou, ktoré vám pomôžu konečne dosiahnuť sna. A s čím začať? Ja by som sa sama seba pýtala, po čom vlastne túžim. Čo mi môže urobiť maximálnu radosť a budem sa pri tom radovať ako malé dieťa? Odporúčam čitateľkám spísať takzvaný Dream list čiže zoznam toho, po čom v živote túžim, čo sú moje sny. Ten by som si zavesila na stenu alebo dobre viditeľné miesto. A postupne by som si v ňom jednotlivé položky odškrtávala a plnila za to, že som dodržala slovo a začala ten týždeň treba chodiť behať. Proste si musíte vypracovať optimálny odmeňovať systém, ktorý pre každého prinesie niečo iné.