Zdieľaj

Prečo je dobré jesť orechy?

Mnoho mýtov pred konzumáciou orechov varuje. Konzumácia orechov vraj neprospieva pekné figúre. Ľudia, ktorí sa boja pribratí sa im preto vyhýbajú, lenže ono je to úplne inak, v skutočnosti totiž jedení orechov chudnutia pomáha. Orechy sú zdraviu prospešné, avšak aj tu platí: “Všetko s mierou.”. Mnoho štúdií však preukázalo, že pravidelná konzumácia orechov má veľmi pozitívny vplyv na zamedzenie vzniku rôznych metabolických chorôb.

 

Vlašské orechy

Jedna štvrtina šálky vlašských orechov denne poskytuje viac ako 100% dennej odporúčanej dávky omega 3 mastných kyselín. Vlašské orechy obsahujú tiež veľké množstvo medi, mangánu, molybdénu a biotínu. Ďalšou užitočnou zložkou je aminokyselina L-arginín, ktorá má priaznivé účinky na ochorenia srdca. Orechy obsahujú antioxidanty, ktoré sú tak silné, že ich účinky vedci nazvali pozoruhodnými. Výskumy ukazujú, že orechové polyfenoly môžu zabrániť chemickému poškodeniu pečene. Dve hrste vlašských orechov denne môžu zabrániť rakovine prostaty, prsníka a môžu obmedziť rast nádoru. Vlašské orechy podporujú zdravie mozgu. Vonkajšia belavá vrstva olúpané z orecha má síce horkú chuť a mnohí majú tendenciu ju lúpať, avšak podľa vedcov je to najzdravšie časť vlašského orecha.

 

para orechy

Para orechy sú veľmi silným zdrojom selénu, obsahujú dokonca viac ako 100% dennú dávku. Vďaka selénu preto sú veľmi silným bojovníkom proti rakovine. Jedzte je však opatrne, para orechy sú veľmi kalorické! U para orechov je ideálny zjesť maximálne štyri para orechy za deň.

 

Mandle

Rovnako ako u vlašských orechov, aj u mandlí je najzdravší ich kože. Je bohatá na antioxidanty, vrátane fenolov, flavinoidů a fenolových kyselín, ktoré sa obvykle nachádzajú v ovocí a zelenine. Jedna štúdia dokonca ukázala, že 28 gramov mandlí má rovnaké množstvo celkových polyfenolov ako šálka dusené brokolica alebo zeleného čaju. Mandle sú tiež pozoruhodne prospešné nášmu srdcu. Ľudia, ktorí majú vysoko abnormálne úroveň lipidov, ako je cholesterol, by mali denne jesť pár kúskov mandlí. Avšak, mandľami neradno sa prejedať, obsahujú takmer 1 gram bielkovín na mandľu.

 

Tekvicové semienka

Tekvicové semienka obsahujú širokú škálu živín, od horčíka, mangánu, meď, až po bielkoviny a zinok. Tekvicové semienka by sa dala označiť za silnú nutričné desiatu vo veľmi malom balení. Obsahujú rastlinné látky známe ako fytosteroly a dokážu zachytiť voľné radikály. Tekvicové semienka sú výborné pre mužov, pretože obsahujú zinok, ktorý je dôležitý pre zdravú prostatu. Extrakt z tekvicových semienok hrá veľkú úlohu v liečbe hyperplázie prostaty. Štúdie na zvieratách naznačujú, že tekvicové semienkami môžu pomôcť zlepšiť reguláciu inzulínu a pomáhajú predchádzať diabetickým komplikáciám znížením oxidačného stresu.

 

Slnečnicové semienka

Slnečnicové semienka sú bohaté na vitamín E, meď, vitamíny skupiny B, mangán, selén, fosfor a horčík. Obsahujú tiež jednu z najvyšších úrovní fytosterolov medzi orechy a semenami. Rastlinné steroly sú prospešné pre zdravé srdce, imunitný systém a môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny.

 

pekanové orechy

Nakŕmte svoj nervový systém. Porcií pekanových orechov denne môžete znížiť riziko neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Parkinsonova choroba a ALS. Pekanové orechy majú najviac antioxidačných účinkov zo všetkých orechov a sú bohatým zdrojom vitamínu E, u ktorého bolo preukázané, že poskytuje neurologickou ochranu.

 

Kešu

Sú to také, posilňovača inteligencie. Majú v sebe veľa železa a zinku, ktoré pomáhajú dodávať kyslík do všetkých vašich buniek, čo zabraňuje anémii a posilňuje zrak. Kešu sú tiež dobrým zdrojom horčíka. Dvadsaťosem gramov pokrýva takmer 25% dennej spotreby tohto minerálu. Ten zlepšuje pamäť a chráni pred jej stratou v kontexte s vekom. Osemnásť orechov kešu obsahuje 165 kalórií a 13 g tuku.

Lieskové orechy

Sú pozoruhodnej pre vysokú hladinu mononenasýtených mastných kyselín, ktoré zlepšujú kardiovaskulárny systém a ktoré pomáhajú zvládať diabetes typu
II. Sú aj bohatým zdrojom antioxidantu vitamínu E, ktorý zabraňuje vzniku šedého zákalu a demencie. Dvadsaťjeden lieskových orechov obsahuje 180 kalórií a 17 g tuku.

 

makadamové orechy

Makadamové orechy sú nejkaloričtějšími orechy zo všetkých druhov a obsahujú veľké množstvo tukov, je teda potrebné ich jesť v menšom množstve. Vyhýbať sa im ale určite nemusíte. Väčšina tukov v nich je mono-nenasýtených, tzv. MUFA, ktoré pozitívne pôsobia na hladinu tlaku krvi, znižujú cholesterol a obsah cukru v krvi.

 

pistácie

Pistáciové oriešky majú štyrikrát menej kalórií, než všetky ostatné orechy. Okrem toho však tieto oriešky obsahujú veľké množstvo antioxidantov, vitamíny A, E, B6 a draslík a tiamín. Pistácie prospievajú imunitnému, nervovému aj cievnemu systému, ale aj svalom. Pistácie dokonca podporujú intelekt a zlepšujú náladu.

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaStopkový zeler a zdravie
DalšieKáva a jej vplyv na zdravie
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre