Zdieľaj

Úbytok testosterónu – Existuje možnosť ako získať naspäť stratenú mužnosť a cítiť sa pri znova pri sile? Muži, ktorí počuli o testosterónovej terapii sa domnievajú, že ide o “prameň mladosti” a že po pár injekciách sa vytratia všetky ich problémy a oni sa budú znova cítiť ako za mladých čias. Treba však rozlišovať medzi dvomi základnými rozdielmi, prečo je hladina testosterónu vo vašom tele nízka. Ide o prirodzené starnutie organizmu alebo k tomu došlo pod vplyvom ochorenia s názvom hypogonadizmus? O tom, aká je norma pre hladinu testosterónu, ako hodnotu tohto dôležitého mužského hormónu zistiť a čo pre seba môžete urobiť, sa viac dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Ako zistiť hladinu testosterónu

Testosterón, ako hlavný mužský hormón je primárne produkovaný v semenníkoch. Jeho hladina prudko vzrastá v tele dospievajúceho chlapca, neskôr mladého muža. Ovplyvňuje nástup druhotných mužských znakov, množstvo ochlpenia, hrubnutie hlasu, podiel svalovej hmoty, hustotu kostí, produkciu červených krviniek, sexuálnu aktivitu a erekciu, produkciu spermií. Zasahuje do celkového fungovania tela muža a pôsobí na kvalitu jeho života. Muž s dostatok testosterónu je aktívny, fyzicky silný, produktívny, súťaživý, rád dominuje. Charakteristická je pre neho postava so širšími ramenami a štíhlym pásom. Nechýbajú mu vlasy ani ochlpenie na miestach typických pre mužské telo.

Ako je možné, že sa tieto rysy mužnosti s pribúdajúcimi rokmi postupne vytrácajú? Za všetko môže klesajúca hladina testosterónu v krvi muža. Na svojom maxime je približne okolo 25. roku života. Od 30. roku sa znižuje približne o 1 % ročne. Prvýkrát tento úbytok registrujú muži vo veku medzi 40. – 50. rokom, v závislosti od ich predchádzajúceho životného štýlu. Pravidelných športovcov žijúcich zdravo znížený testosterón ohrozuje neskôr. V tomto momente je však dôležité určiť, či za zníženou hladinou testosterónu možno hľadať iba starnutie organizmu alebo hypogonadizmus.

Hypogonadizmus

  • ochorenie, pri ktorom organizmus nedokáže produkovať dostatočné množstvo testosterónu pre problémy so semenníkmi alebo hypofýzou, ktorá kontroluje činnosť semenníkov (úrazy semenníkov, ich amputácia, ale i rakovina, nádory hypofýzy). Toto ochorenie nie je závislé od veku a môže postihnúť nielen mužov v staršom a strednom veku, ale i mladších jedincov. Hladina testosterónu je hlboko pod dolnou normou.

Aká je norma pre hladinu testosterónu?

Hladina testosterónu sa zisťuje zo vzorky krvi. Na požiadanie by mal každému pacientovi s príznakmi nedostatku testosterónu odobrať krv urológ. Za prirodzenú a normálnu hodnotu sa považuje približne 300 – 900 nanogramov na deciliter v krvi. V niektorých prípadoch sa horná hranica posúva až na hodnotu 1100 ng. Pre naše laboratória je typický interval od 2,8 – 8 ng/ml krvi, ktorý potom môžete nájsť na výsledkovej listine z rozboru krvi (v prepočte 280 – 800 ng/dl). Mali by ste mať nárok na jeden rozbor ročne zdarma. Každý ďalší sa platí a ceny sa líšia v závislosti od medicínskeho centra alebo cenníka lekára (orientačne 4 – 7,5 € za rozbor).

Hladina testosterónu – norma :

štandardne 300 – 900 ng/dl krvi

rozšírene 250 – 1200 ng/dl krvi

Hladina testosterónu – test, ktorý vám napovie viac o vašom aktuálnom stave

Podľa akých príznakov rozoznať, že vo vašom tele prúdi menej testosterónu, ako pred pár rokmi? Nech vás nasmerujú odpovede na nasledujúce otázky. Prevaha kladných odpovedí môže znamenať jeho výraznejší úbytok. Viaceré z týchto nenápadných príznakov a symptómov možno spojiť so starnutím tela, zdravotnými problémami ako napríklad cukrovka, poruchy spánku, zhoršená činnosť štítnej žľazy, depresia. Ak sa už dlhodobo necítite fit, neváhajte kontaktovať svojho lekára. Ten by vás mal nasmerovať na vyšetrenie, ktoré by malo odhaliť príčinu vašich ťažkostí.

Úbytok testosterónu u mužov

Úbytok testosterónu v tele muža – otázky a hlavné oblasti

  1. Trápi vás častá únava a nedostatok energie?
  2. Podliehate výkyvom nálad, si mrzutý a podráždený?
  3. Nebavia vás stabilné záľuby? Neviete sa nadchnúť pre nové aktivity?
  4. Pravidelne máte problémy s pamäťou a koncentráciou?
  5. Pociťujete príznaky depresie alebo úzkosti?
  6. Chýba vám fyzická sila? Máte na pohľad menej svalovej hmoty?
  7. Obvod vášho brucha sa zväčšil?
  8. Máte miesto hrudníka “ženské prsia”? (gynekomastia)
  9. Stratili ste chuť na sex?
  10. Trápi vás nedostatočná erekcia?
  11. Máte problémy s potenciou – plodnosťou?
  12. Máte viac ako 40 rokov?

Ak je minimálne na polovicu otázok odpoveď áno, zvážte, či si nedáte skontrolovať hladinu testosterónu z odberu krvi. Nechcete predsa nasledujúce roky stráviť ako “atrapa muža”, keď sa ešte nanovo môžete tešiť z prílevu energie a výkonnosti. Ako je možné testosterón dopĺňať?

Pre koho je určená testosterónová terapia?

Niekoľko rokov dozadu aj v našom prostredí nastal boom a muži v strednom a staršom veku sa čoraz viac odhodlávali k liečbe testosterónom. Dopĺňanie chýbajúceho testosterónu, tzv. testosterónová substitučná metóda (v podobe liekov, náplastí, injekcií alebo gélov) je relatívne bezpečnou možnosťou, ako mužovi vrátiť sexuálnu túžbu, pomôcť zvýšiť svalovú hmotu, zbaviť sa prebytočných kíl a zastaviť rednutie kostí. Prečo iba relatívne? Pretože takáto terapia musí byť iba pod dohľadom odborníka – lekára, ktorý zváži prínos dopĺňania testosterónu a jeho možné vedľajšie účinky. Substitučná testosterónová terapia sa totiž prioritne využívala iba u mužov trpiacich hypogonadizmom, u ktorých bol testosterón na mizerne nízkej hladine – pod 250 ng/dl, bez možnosti pozitívnej zmeny iným spôsobom (úrazy a rakovina semenníkov, nádory hypofýzy).

Starnutie muža ako také, by nemalo byť dôvodom, pre ktorý by sa mala testosterónová terapia stať jedinou voľbou. Práve naopak – skôr poslednou možnosťou. Výskumy v tejto oblasti ešte nie sú kompletné, ani netrvajú dlhé roky, aby sa dali vyvodiť jednoznačné závery. Čo sa však vie už teraz je to, že okrem benefitov, môže mať dopĺňanie testosterónu negatívne účinky na iné oblasti zdravia – napríklad zvýšené riziko srdcovo – cievnych ochorení, rakoviny prostaty, obezity aj cukrovky. Preto musí byť každá hormonálna terapia testosterónom v jeho prirodzenej forme citlivo prispôsobená stavu pacienta. O to viac sú ohrození  muži, ktorí v snahe zväčšiť svoju svalovú hmotu, siahnu po steroidoch (dopingu), kde je testosterón obsiahnutý v chemickej podobe. U týchto mužov (aj v mladom veku) je veľkým rizikom zastavenie prirodzenej produkcie testosterónu v semenníkoch – natrvalo.

Riešenie pre väčšinu mužov

  1. Veďte aktívny životný štýl – šport + prirodzený pohyb. Stavte predovšetkým na silové cvičenie, v ktorom zapojíte väčšiu skupinu svalov na menší počet opakovaní no s maximálnym zaťažením.
  2. Doprajte si dostatočne dlhý spánok – pri nedostatku spánku sa zvyšuje hladina kortizol – stresového hormónu. Tento katabolický hormón priamo potláča tvorbu testosterónu v tele muža. S tým priamo súvisí aj ďalší bod č.3.
  3. Čo najviac sa vyhýbajte stresu.
  4. Zásobujte telo kvalitnou stravou, bohatou na proteíny a zdravé tuky, vitamín D a zinok. Nemusíte sa vyhýbať ani overeným výživovým doplnkom, ktoré majú garantované zloženie a na našom trhu si vytvorili dobré meno. Obsahuju najmä kotvičník zemný (Tribulus Terrestris), zinok, horčík, vitamín C.
  5. Podporujte svoju súťaživosť a dominanciu – predovšetkým na pracovnom poli.
  6. Obmedzte alebo úplne vylúčte závislosti – alkohol a fajčenie
  7. Majte viac sexu – sexuálnou stimuláciou prirodzene podporujete činnosť semenníkov a produkciu testosterónu.
  8. Vyhnite sa konzumácii sójových pokrmov a nadmernému pitiu kravského mlieka – mlieko aj sója sú síce zdravé potraviny, avšak podporujú tvorbu ženského hormónu – estrogénu, čo prirodzene vedie k zníženiu hladiny testosterónu.
  9. Dajte si krátku studenú sprchu, podľa možnosti pravidelne, každý deň – semenníky sú tak stimulované produkovať oveľa viac testosterónu.
...

Žiadne komentáre