Zdieľaj

Účinky ALOE VERA

Blahodárne účinky aloe vera nie sú zázrakom len pre ženy pri využití v prírodnej kozmetike, ale táto sukuletní rastlina má aj veľa vlastností, vďaka ktorým sa stala používanou v medicíne, potravinárskom priemysle, domácim lekárstve či záhradníctvo. Účinky aloe vera ocenia najmä priaznivci prírodnej medicíny.

 

Aloe vera

Liečivé účinky aloe vera pozná ľudstvo už celé tisícročia. Aloe vera pochádza zo súostrovia medzi Arabským polostrovom a Somálskom, ktoré patria Jemenskej republike. Odtiaľ sa v priebehu storočí táto rastlina rozšírila do celého sveta. Účinky aloe vera boli už vtedy nesporné, a tak sa rastlina stala u niektorých národov dokonca posvätnú a uctievanú. Starí Egypťania aloe vera nazývali Krv Bohov a egyptskej kráľovnej účinky aloe vera využívali na skrášlenie pleti, za čo si bylina vyslúžila tiež názov Rastlina nesmrteľnosti. Hojne využívaná bola tiež na balzamovanie, obzvlášť vo východných krajinách. Účinky aloe vera poznal dokonca aj Krištof Kolumbus, ktorý na zázračnú rastlinu nedal dopustiť.

 

Liečivé účinky Aloe vera

Zázračné liečivé účinky aloe vera pochádza z priehľadného polotekutého gélu vnútri stredu listov rastliny. Látky obsiahnuté v listoch napomáhajú pri hojení rán a popálenín, prekyslenie žalúdka, ťažkostiach s pankreasom, účinne bojujú proti paradentóze, mierni ekzémy, dokonca pomáhajú pri liečbe rakoviny čriev, tuberkulózy, cievnych chorôb, cukrovky a pri zvýšenej hladine krvných lipidov. Účinky aloe vera sa však môžu zmeniť pri nadmernom užívaní na negatívny, pretože pri väčšom množstve môžu byť niektoré látky toxické. Preto je treba používať toto prírodné antibiotikum s mierou a pri vážnejších zdravotných ťažkostiach alebo v tehotenstve a pri dojčení najlepšie po konzultácii s odborníkom.

K zázračným vlastnostiam gélu získaného z aloe vera prispieva celý rad obsiahnutých zložiek:

  • gél aloe vera
  • vitamíny: nejzastoupenější sú C, E, A, za zmienku stojí tiež vzácne sa vyskytujúci vitamín B12
  • aminokyseliny
  • minerálne látky
  • enzýmy na podporu trávenia
  • mastné kyseliny
  • polysacharidy
  • lektíny
  • C-glykozidy
  • saponíny: účinné proti vírusom, baktériám, plesniam a infekciám všetkého druhu
  • lignín: dodáva schopnosť preniknúť hlboko pod kožu
  • antrachinóny: látky na tíšenie bolesti a účinný prostriedok proti baktériám a vírusom

Účinky aloe vera využíva napríklad tradičná čínska medicína, ale aj medicína indická, japonská, ruská, juhoafrická či jamajská a mnoho ďalších po celom svete.

 

Cenné látky v Aloe vera

AloeVera obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacín a cholín. Z minerálov sa v rastline nachádza horčík, mangán, zinok, sodík, draslík, vápnik, meď a chróm. Taktiež obsahuje steroidy, vzácne aminokyseliny, glykozidy, saponíny, polysacharidy alebo mastné kyseliny. Celkom aloe vera obsahuje viac ako 200 látok prospešných pre naše telo. Vitamíny a minerály samozrejme môžete doplniť aj prírodnou cestou, alebo siahnuť po inom prírodnom lieku. Pri nedostatku iba vitamínov skupiny B môžeme odporučiť tiež pangamin, ktorý sa extrahuje z kvasníc a obsahuje tak všetky vitamíny z tejto skupiny.

 

AloeVera  – Nenáročná na podmienky

Na pestovanie nie je aloe náročná. Je však dôležité jej dopriať veľa svetla. Ideálna je teplota okolo 25 ° C, a keďže neznesie príliš vody, pri zalievaní musíme byť opatrní. Zalievať stačí čas od času výdatne a medzi jednotlivými zálievkami by mala hlina takmer vyschnúť, rastlina má totiž v dužinatých listoch dostatočné zásoby vody. Najväčším nebezpečenstvom je práve zahnívanie listov, ktoré je obvykle spôsobené nadmerným zalievaním. Vďaka púštnemu pôvodu jej nevadí ani suchý vzduch, preto môže stáť aj nad kúrením. Ak však nemáme chuť a čas ju pestovať doma, dá sa dnes na trhu zohnať nepreberné množstvo výrobkov pre vonkajšie a vnútorné použitie, ktoré aloe vera obsahujú.

 

AloeVera  – Kde ju kúpime

Aloe pravá je jednoklíčnolistové, viacročná, vždyzelená sukulentná rastlina, ktorá má silné a hrubé listy s drobnými, zaoblenými tŕne na okrajoch a drevnatý kmeň. Svojím vzhľadom môže pripomínať kaktus, často je zamieňaná s rastlinou agávy. Narozdiel od agávy však kvitne každý rok a po odkvitnutí neodumierať. Dospelá rastlina má obvykle 15 listov a môže dorásť do výšky až 100 cm. Väčšinou má krátky stonku, existujú však aj bezstonkové druhy.

Rastlinu možno dnes už zakúpiť v každom väčšom kvetinárstve. Ak však chceme jej blahodárne účinky využívať okamžite, je lepšie vyberať rastliny už staršie a väčšie. Podľa odborníkov najintenzívnejšie silu má aloe aspoň tri roky stará.

Povzbudzujúci účinok Aloe Vera na odolnosť organizmu má význam v prevencii nádorových ochorení aj ako doplnok liečby. Šťava z listov Aloe Vera ochraňuje kožu pred ionizačným žiarením, čo zmierňuje negatívne následky ožarovania na kožu pri liečbe nádorov. Aloe Vera je spojencom v boji o krásnu kožu a zdravé vlasy. Už po stáročia je Aloe Vera považovaná za zázračnú rastlinu. V starovekom Egypte bola šťava z tejto rastliny dobre známa pre svoje účinky na krásu pleti, na zdravie človeka a dlhý život. Využívala ju vtedy aj kráľovná Nefertiti a Kleopatra.

Odporúčame tieto nápoje z Aloe vera:

Odporúčame tieto prípravky z Aloe vera:

...
Zdieľaj
PredchádzajúcaZelená káva na chudnutie
DalšieAko odkysliť organizmus
Hanka
Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, pri behu či v prírodě...

Žiadne komentáre